Maja Fabrowska-Bielska: Członek zarządu też musi mieć wybór

Fiskus próbuje odstraszyć kadrę zarządzającą od korzystania z ryczałtu – uważa Maja Fabrowska-Bielska, radca prawny, partner w kancelarii Gawlas & Partnerzy.

Publikacja: 01.08.2023 11:44

Maja Fabrowska-Bielska: Członek zarządu też musi mieć wybór

Foto: Adobe Stock

Tzw. ryczałt ewidencjonowany jest atrakcyjny dla podatników. Czy może z niego korzystać członek zarządu, który ma firmę i chce przez nią świadczyć jakieś usługi specjalistyczne spółce?

Członek zarządu, jak każdy inny podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą może skorzystać z ryczałtu, jeśli spełnia określone w ustawie przesłanki i taka forma opodatkowania jest dla niego korzystna. Przychody członka zarządu nie mogą przekroczyć kwoty 2 mln zł za poprzedni rok podatkowy i nie mogą zachodzić okoliczności wyłączające tę formę opodatkowania. Członek zarządu nie przejdzie na ryczałt, jeśli w roku poprzednim lub bieżącym wykonywał identyczne czynności na rzecz spółki, w której jest członkiem zarządu na podstawie umowy o pracę. Członek zarządu może jednak zawrzeć ze spółką umowę o współpracy, w ramach której będzie świadczyć określone usługi specjalistyczne. Usługi te nie mogą tylko pokrywać się z czynnościami wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji zarządczych, tj. polegających na prowadzeniu spraw spółki i jej reprezentacji.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży