Maja Fabrowska-Bielska: Członek zarządu też musi mieć wybór

Fiskus próbuje odstraszyć kadrę zarządzającą od korzystania z ryczałtu – uważa Maja Fabrowska-Bielska, radca prawny, partner w kancelarii Gawlas & Partnerzy.

Publikacja: 01.08.2023 11:44

Maja Fabrowska-Bielska: Członek zarządu też musi mieć wybór

Foto: Adobe Stock

Tzw. ryczałt ewidencjonowany jest atrakcyjny dla podatników. Czy może z niego korzystać członek zarządu, który ma firmę i chce przez nią świadczyć jakieś usługi specjalistyczne spółce?

Członek zarządu, jak każdy inny podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą może skorzystać z ryczałtu, jeśli spełnia określone w ustawie przesłanki i taka forma opodatkowania jest dla niego korzystna. Przychody członka zarządu nie mogą przekroczyć kwoty 2 mln zł za poprzedni rok podatkowy i nie mogą zachodzić okoliczności wyłączające tę formę opodatkowania. Członek zarządu nie przejdzie na ryczałt, jeśli w roku poprzednim lub bieżącym wykonywał identyczne czynności na rzecz spółki, w której jest członkiem zarządu na podstawie umowy o pracę. Członek zarządu może jednak zawrzeć ze spółką umowę o współpracy, w ramach której będzie świadczyć określone usługi specjalistyczne. Usługi te nie mogą tylko pokrywać się z czynnościami wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji zarządczych, tj. polegających na prowadzeniu spraw spółki i jej reprezentacji.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Tragiczny wypadek na A1: pełnomocnik kierowcy bmw wydał oświadczenie
Prawo pracy
Korporacje inwestują w kontrolerów L4. Nowy bat na symulantów
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
PiS kusi młodych: darmowy kurs prawa jazdy dla każdego 18-latka
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Zamieszanie w sprawach frankowych przez brak uchwały SN