Za brak wpłat na ZUS odpowiada tylko płatnik

Jeśli firma opłaci zaległe składki w części, którą powinien sfinansować pracownik czy zleceniobiorca, po stronie ubezpieczonego nie powstaje przysporzenie majątkowe stanowiące przychód do opodatkowania.

Publikacja: 25.04.2023 11:32

Za brak wpłat na ZUS odpowiada tylko płatnik

Foto: Adobe Stock

Pracodawcy w końcu doczekali się jednolitego i jasnego stanowiska, jak mają postępować w przypadku, gdy opłacą zaległe składki za pracowników czy zleceniobiorców, również byłych. Od lat fiskus miał odrębne zdanie na ten temat od sądów administracyjnych.

Problem dotyczył składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłaconych w części, którą powinien sfinansować pracownik czy zleceniobiorca. Taka sytuacja mogła mieć miejsce m.in. w przypadku uznania, że przychód z umowy cywilnoprawnej wiążącej zleceniobiorcę z płatnikiem powinien być rozliczany na zasadach dotyczących umowy o pracę, bo kontrakt – choć zawarty z podmiotem trzecim – był wykonywany na rzecz macierzystego pracodawcy. Również wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało, że wielu pracodawców miało problem z prawidłowym naliczaniem wysokości składek. W takiej sytuacji płatnicy musieli wykonać różnego rodzaju korekty, dopłaty i rozliczenia. Jeśli wiązało się to z niedopłatą składek za ubezpieczonego, które ostatecznie uregulował płatnik, fiskus uznawał dotąd, że po stronie pracownika/zleceniobiorcy powstało przysporzenie – przychód stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Innego zdania były jednak sądy administracyjne, które co do zasady takiego przychodu się nie dopatrywały. Sprawę można jednak uznać za ostatecznie wyjaśnioną, bo 30 marca 2023 r. minister finansów wydał interpretację ogólną (DD3.8203. 1.2023), w której dostosował swoją wykładnię przepisów do przeważającej linii orzeczniczej sądów administracyjnych.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży