Za brak wpłat na ZUS odpowiada tylko płatnik

Jeśli firma opłaci zaległe składki w części, którą powinien sfinansować pracownik czy zleceniobiorca, po stronie ubezpieczonego nie powstaje przysporzenie majątkowe stanowiące przychód do opodatkowania.

Publikacja: 25.04.2023 11:32

Za brak wpłat na ZUS odpowiada tylko płatnik

Foto: Adobe Stock

Pracodawcy w końcu doczekali się jednolitego i jasnego stanowiska, jak mają postępować w przypadku, gdy opłacą zaległe składki za pracowników czy zleceniobiorców, również byłych. Od lat fiskus miał odrębne zdanie na ten temat od sądów administracyjnych.

Problem dotyczył składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłaconych w części, którą powinien sfinansować pracownik czy zleceniobiorca. Taka sytuacja mogła mieć miejsce m.in. w przypadku uznania, że przychód z umowy cywilnoprawnej wiążącej zleceniobiorcę z płatnikiem powinien być rozliczany na zasadach dotyczących umowy o pracę, bo kontrakt – choć zawarty z podmiotem trzecim – był wykonywany na rzecz macierzystego pracodawcy. Również wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało, że wielu pracodawców miało problem z prawidłowym naliczaniem wysokości składek. W takiej sytuacji płatnicy musieli wykonać różnego rodzaju korekty, dopłaty i rozliczenia. Jeśli wiązało się to z niedopłatą składek za ubezpieczonego, które ostatecznie uregulował płatnik, fiskus uznawał dotąd, że po stronie pracownika/zleceniobiorcy powstało przysporzenie – przychód stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Innego zdania były jednak sądy administracyjne, które co do zasady takiego przychodu się nie dopatrywały. Sprawę można jednak uznać za ostatecznie wyjaśnioną, bo 30 marca 2023 r. minister finansów wydał interpretację ogólną (DD3.8203. 1.2023), w której dostosował swoją wykładnię przepisów do przeważającej linii orzeczniczej sądów administracyjnych.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej