Każdy może mieć swój wzór przemysłowy – tylko po co?

Nie każde uzyskane prawo ma tę samą siłę oddziaływania rynkowego. Zastanówmy się, czy pozostanie w mocy w razie jego kwestionowania?

Publikacja: 06.12.2022 12:17

Każdy może mieć swój wzór przemysłowy – tylko po co?

Foto: Adobe Stock

Wzór przemysłowy jest pojęciem, które w odbiorze wielu osób nie wskazuje, co tak naprawdę podlega ochronie tym prawem. Warto zatem podkreślić, że prawo to służy do ochrony twórczości w zakresie przedmiotów użytkowych, takich jak m.in. meble, samochody, lampy i inne, jest także wykorzystywany do zabezpieczenia wyłączności względem grafik, deseni, projektów stron internetowych, ikon komputerowych lub wykorzystywanych w aplikacjach mobilnych, a także do równoległej ochrony logo (które z reguły jest także znakiem towarowym, a także utworem w rozumieniu prawa autorskiego). W każdym przypadku chronimy zewnętrzną postać produktu (design) – to, jak on wygląda. Niekiedy wykorzystuje się wzory przemysłowe do ochrony całych wystrojów czy układów wnętrz, a nawet interfejsów programów komputerowych.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego