Każdy może mieć swój wzór przemysłowy – tylko po co?

Nie każde uzyskane prawo ma tę samą siłę oddziaływania rynkowego. Zastanówmy się, czy pozostanie w mocy w razie jego kwestionowania?

Publikacja: 06.12.2022 12:17

Każdy może mieć swój wzór przemysłowy – tylko po co?

Foto: Adobe Stock

Wzór przemysłowy jest pojęciem, które w odbiorze wielu osób nie wskazuje, co tak naprawdę podlega ochronie tym prawem. Warto zatem podkreślić, że prawo to służy do ochrony twórczości w zakresie przedmiotów użytkowych, takich jak m.in. meble, samochody, lampy i inne, jest także wykorzystywany do zabezpieczenia wyłączności względem grafik, deseni, projektów stron internetowych, ikon komputerowych lub wykorzystywanych w aplikacjach mobilnych, a także do równoległej ochrony logo (które z reguły jest także znakiem towarowym, a także utworem w rozumieniu prawa autorskiego). W każdym przypadku chronimy zewnętrzną postać produktu (design) – to, jak on wygląda. Niekiedy wykorzystuje się wzory przemysłowe do ochrony całych wystrojów czy układów wnętrz, a nawet interfejsów programów komputerowych.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"