Sztuczna inteligencja w rekrutacji na ryzyko pracodawcy

Podmiot zatrudniający odpowie za naruszenie zakazu dyskryminacji w procesie rekrutacyjnym, jeśli korzysta z systemu odrzucającego kandydatów na podstawie kryteriów dyskryminujących.

Publikacja: 06.12.2022 02:00

Sztuczna inteligencja w rekrutacji na ryzyko pracodawcy

Foto: Adobe Stock

Relacja pomiędzy pracodawcą i osobą poszukującą zatrudnienia rozpoczyna się jeszcze przed podpisaniem przez te podmioty umowy o pracę. Już na etapie procesu rekrutacyjnego obowiązki, oczekiwania i prawa stron przyszłego stosunku pracy wpływają na kształt tego procesu i mogą zaważyć na jego wynikach.

Mimo że etap rekrutacji nie jest formalną relacją, pewne zasady dotyczące tego stosunku wynikają z przepisów prawa, w szczególności przepisów prawa pracy. Istotnym aspektem procesu rekrutacyjnego jest poszanowanie praw kandydata na pracownika oraz zapewnienie przez pracodawcę zgodności z przepisami dotyczącymi zasady niedyskryminowania w zatrudnieniu. Naruszenia na tym gruncie mogą bowiem prowadzić do odpowiedzialności pracodawcy wobec osoby poszukującej zatrudnienia.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?