9 mln euro za chińską wazę. Nikt nie spodziewał się takiej ceny

Chińska waza, wystawiona na sprzedaż na aukcji we Francji została sprzedana za oszałamiające ponad 9 mln euro po zaciętej walce między 30 kolekcjonerami.

Publikacja: 05.10.2022 18:25

9 mln euro za chińską wazę. Nikt nie spodziewał się takiej ceny

Foto: materiały prasowe

Francuski dom aukcyjny Osenat wyceniał ją na 1500 – 2000 euro, czyli 7200 – 9600 złotych. Jednak błękitna waza w stylu tianqiuping okazała się prawdziwym rarytasem, o który walczyło aż 30 kolekcjonerów. Ostatecznie sprzedano ją za 9,121 mln euro.

Foto: materiały prasowe

Tianqiuping, czyli „niebiańska kula” - oznacza kształt wazonu, który jest niebiesko-białą porcelaną pokrytą emalią i ozdobioną smokami i chmurami. Dom aukcyjny uznał, że waza pochodzi z XX wieku i określił ją jako „dość zwyczajną”. Francuski ekspert uznał, że gdyby była o 200 lat starsza, to wtedy byłaby niezwykle rzadka i cenna.

Jean-Pierre Osenat, prezes domu aukcyjnego, powiedział CNN, że właścicielka wazonu, która mieszka za granicą, poprosiła o sprzedaż 54-centymetrowej wazy w ramach aukcji przedmiotów zabranych z domu ich zmarłej mamy w Bretanii, w północno-zachodniej Francji. Mama była zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki i była właścicielką wazy od ponad 30 lat.

Osenat przyznał, że pojawiły się wczesne oznaki ogromnego zainteresowania wazą, gdy dziesiątki osób przyszło go obejrzeć podczas prezentacji przedaukcyjnej. Właściciel domu aukcyjnego tłumaczy, że tak wysoka cena w licytacji oznacza, iż kolekcjonerzy uważają, że waza jest starsza niż uznał to ich ekspert i pochodzi z XVIII wieku.

Anonimowy jak dotąd nabywca wazy jest Chińczykiem, powiedział Osenat, który dodał, że w ostatnich latach chińscy nabywcy wykazali rosnące zainteresowanie kupowaniem historycznych artefaktów, które ich zdaniem zostały skradzione z ich kraju w przeszłości.

Czytaj więcej

Pandemiczne porządki: Dzbanek z garażu okazał się cennym antykiem
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne