Roman Abramowicz finalizuje rozmowy o połączeniu koncernu Jewraz (Evraz Group) z ukraińskim Związkiem Przemysłowym Donbasu (ISD) – podał rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołując się na „dobrze poinformowane źródła”.Jeśli dojdzie do zamknięcia tej transakcji, powstanie piąty co do wielkości stalowy koncern na świecie o wartości rynkowej 50 mld dol. To wprawdzie o 44 mld dol. mniej w porównaniu z innym gigantem – ArcelorMittal – ale jego powstanie może poważnie ograniczyć swobodę ruchu stalowego magnata Lakshmi Mittala w Rosji i na Ukrainie.
Zarówno Jewraz, jeden z największych rosyjskich koncernów metalurgicznych, działający też w telekomunikacji, a nawet rolnictwie, w którym Abramowicz z 36,44-proc. pakietem akcji jest największym udziałowcem, jak i ISD czy doradzający w tej transakcji szwajcarski bank inwestycyjny Credit Suisse odmawiały wczoraj jakichkolwiek informacji. Przedstawiciel Donbasu powiedział tylko, że nie dziwią go te pogłoski, bo „dzisiaj wśród 30 największych stalowych firm świata cały czas ktoś z kimś rozmawia o konsolidacji”.
– My dzisiaj rozmawiamy i z Jewrazem, i z Mittalem, i z NLMK Nowolipieck – mówi Aleksander Pilipienko, wiceprezes Grupy Przemysłowej zarządzającej hutami Donbasu.
Ale zdaniem Piotra Andropowa, dyrektora generalnego ukraińskiego oddziału KBC Securities, o konsolidacji mówiono podczas ostatniego posiedzenia zarządu należącej do ISD Alczewskij Iron & Steel Works. – Jewraz informował już, że zakończył audyt finansowy i przemysłowy Donbasu. Zgodnie z informacjami, jakie posiadamy, zamknięcia transakcji można się spodziewać w najbliższych dniach – dodał Andropow. Są to informacje o tyle wiarygodne, że KBC jest udziałowcem Alczewskij Iron & Steel Works. „Kommiersant” dodał również, że w skład nowej firmy weszłyby wyłącznie aktywa „stalowe”.Związek Przemysłowy Donbasu od 2005 roku jest w Polsce właścicielem dwóch dużych zakładów: Huty Częstochowa i 12 związanych z nią spółek, natomiast spółka ISD Polska kupiła Stocznię Gdańsk.
ISD już od dłuższego czasu dążył do konsolidacji. W 2007 r. niepowodzeniem zakończyły się rozmowy o połączeniu z innym rosyjskim koncernem, Gazmetalem. Natomiast Jewraz jest już koncernem globalnym. Ma udziały w kopalniach rudy i hutach stali w Australii (16 proc. w Cape Lambert Ore), joint venture z China Metallurgical i Citic Resources Holding z Hongkongu. W ubiegłym roku kupił fabryki należące do ukraińskiej grupy Prywat.