Mniej gospodarstw, więcej rolników

Liczba gospodarstw spada, przybywa za to ludzi utrzymujących się z ziemi. To efekt dotacji z Unii, drogiego życia w miastach oraz trudności z pracą

Publikacja: 11.07.2011 01:01

Choć w Polsce spada liczba gospodarstw rolnych, a ich powierzchnia stopniowo rośnie, liczba osób, kt

Choć w Polsce spada liczba gospodarstw rolnych, a ich powierzchnia stopniowo rośnie, liczba osób, które utrzymują się z rolnictwa, nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie.

Foto: Bloomberg

W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba osób pracujących wyłącznie lub głównie w gospodarstwie rolnym zwiększyła się o 13 proc. – wskazują wstępne wyniki spisu rolnego przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku. Z pracy w gospodarstwie rolnym utrzymuje się ponad 2,2 mln osób. W 2002 roku było ich o 249 tys. mniej.

Dane te zaskoczyły ekonomistów i socjologów. Chociaż spada liczba gospodarstw, ciągle dużo ludzi pracuje w tym sektorze. – Szczególnie niepokoi fakt, że to zatrudnienie rośnie – mówi dr Łukasz Hardt z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ile można zarobić?

Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści związani z rolnictwem wskazują na kilka przyczyn. Przede wszystkim płynące na wieś pieniądze z Unii. Od chwili naszego wejścia do UE w 2004 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na dopłaty do ziemi oraz inwestycje na wsi 112 mld zł. To tyle, ile wynosi czteroletni dochód wszystkich polskich rolników.

249 tys. o tyle zwiększyła się w ostatnich ośmiu latach liczba osób utrzymujących się z rolnictwa

Pieniądze są skierowane głównie do osób, które mają własne gospodarstwa. Rocznie można średnio otrzymać 200 euro dopłat na hektar. Dodatkowo młodzi rolnicy mogą liczyć na 75 tys. zł premii na start. – To zachęca do zatrudniania się w rolnictwie, a potem szukania dodatkowego zajęcia – mówi dr Bożena Karwat-Woźniak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak pokazał spis rolny, liczba osób, dla których praca na roli jest głównym, ale niejedynym zajęciem, wzrosła od 2002 r. czterokrotnie: z 68 tys. do 271 tys. osób.

Zdaniem wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka wiele osób nie wyemigrowało w ostatnich latach ze wsi, bo barierą są drogie mieszkania w miastach oraz problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, która pozwalałaby myśleć o własnym lokum. Rodzina na wsi zapewnia mieszkanie oraz tańsze ubezpieczenie w KRUS.

Powroty po latach

Do zwiększenia liczby zatrudnionych w rolnictwie mogła się także przyczynić trudna sytuacja na europejskim rynku pracy. Na polską wieś powracają Polacy, którzy kilka lat temu wyjechali do krajów Europy Zachodniej.

2,3 miliona gospodarstw było w Polsce w ubiegłym roku; w 2002 roku naliczono ich 2,9 miliona

Są też osoby, które przenoszą się na wieś z miast. – Kupiłem 2 hektary i założyłem winnicę. Zamierzam się z niej utrzymywać, choć na pierwsze plony i zyski muszę poczekać dwa lata – mówi dziennikarz Krzysztof Fedorowicz, który przeprowadził się pod Zieloną Górę.

Spis rolny pokazał, że w kraju jest niespełna 1,9 mln gospodarstw prowadzących działalność rolniczą – o 13 proc. mniej niż w 2002 roku. Ale wieś nie będzie się wyludniała.

 

– Państwo powinno wspierać tworzenie pozarolniczych miejsc pracy – mówi dr Łukasz Hardt. – Konieczna jest rozbudowa sieci transportowej, by mieszkańcy wsi mieli łatwiejszy dostęp do pracy w miastach.

Lepsza infrastruktura na terenach wiejskich ułatwiłaby też prowadzenie działalności tym, którzy chcą żyć tylko z ziemi. – Mam nadzieję, że nie tylko ja, ale także moje dzieci i wnuki będą utrzymywały się z winnicy – mówi Krzysztof Fedorowicz.

Biznes
Kolejny okręt Kormoran II zwodowany
Biznes
Najwięcej firm powstaje w wielkich miastach i wokół nich
Biznes
Niemiecki gigant zwolni ponad 6000 pracowników. Potężny cios w przemysł
Biznes
Orange Polska pokazał plan na lata 2025-2028. Opłaty za pakiety w górę o 12-15 proc.
Biznes
Trump i Putin o zawieszeniu broni, deregulacja w Polsce, rekordowe dywidendy na GPW
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Wiceprezes chińskiej BYD: Dla nas wyzwaniem jest dotarcie do konsumenta. Potem już idzie łatwo
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń