Podczas jego 11-miesięcznych rządów wartość rynkowa HP, jednej z największych firm IT na świecie, spadła o niemal 40 mln dol. W tym czasie kurs akcji koncernu poszybował o 46 proc. w dół.
Apotheker został usunięty miesiąc po ogłoszeniu niefortunnej decyzji o porzuceniu produkcji pecetów i tabletów przez HP, koncern przez lata identyfikowany z wytwarzaniem komputerów osobistych. Firma miała działać od tej pory wyłącznie na polu serwerów i oferowania usług informatycznych dla sektora rządowego i korporacyjnego.
W dniu, w którym Apotheker przekazał to do wiadomości publicznej, akcje HP po 20-procentowym spadku osiągnęły kurs najniższy od sześciu lat. Ogłoszona wkrótce potem wyprzedaż TouchPadów, tabletów HP, pokazała, że te dobrze oceniane przez ekspertów urządzenia rozchodzą się jak świeże bułeczki, a decyzja zarzucenia ich produkcji była przedwczesna. Pod silną presją inwestorów koncern wkrótce się wycofał z zamiaru zaprzestania wytwarzania pecetów.
Źle przyjęte przez rynek były też inne decyzje zarządu Apothekera. Największe straty przyniosło przejęcie za10 mld dol. firmy Autonomy, brytyjskiego producenta oprogramowania. Teraz były prezes otrzyma 7,2 mln dol. odszkodowania za przedterminowe zerwanie przez radę nadzorczą umowy, która opiewa jeszcze na18 miesięcy. Zgodnie z prawem należy mu się również 2,4 mln dol. premii za wyniki firmy (HP raportowało w minionym kwartale przychód w wysokości 31,6 mld dol.). Zachowa też udziały w HP 156 tys. akcji wartych, według obecnego kursu, około3,7 mln dol.
Ponieważ Apotheker, Niemiec z pochodzenia, przeprowadził się do kalifornijskiego Palo Alto z Europy, koncern zobowiązał się do sfinansowania mu przeprowadzki do Francji lub Belgii i pokrycia związanych z nią strat do kwoty 300 tys. dol.