Do przekupstwa miało dojść w związku ze sprzedażą do Indii 12 śmigłowców do transportu politycznych VIP, wyprodukowanych przez włoski koncern Agusta Westland (grupa Finmeccanica). Kontrakt wart był ok. 750 mln dol.
W związku z ujawnieniem afery przez włoski wymiar sprawiedliwości, również w Indiach wszczęte zostało śledztwo a realizację kontraktu wstrzymano. Reuters na początku tygodnia ujawnił, że również prezes śmigłowcowej spółki AgustaWestland, Bruno Spagnolini został zatrzymany w ramach śledztwa i osadzony w areszcie domowym.
Należący do włoskiego giganta zbrojeniowego Finmeccanica (broń pancerna, lotnicza i morska) koncern Agusta Westland jest jednym z trzech największych producentów helikopterów na świecie. AW ma poważne interesy w Polsce. Od ponad dwóch lat jest właścicielem polskich śmigłowcowych zakładów w Świdniku, zatrudniających blisko 4 tys. pracowników.
AgustaWestland i PZL Świdnik już w zeszłym roku przystąpiły do rywalizacji o warte ok. 10 mld zł wojskowe zamówienia na dostawy 70 helikopterów dla polskiej armii. Szczegółowe warunki jednego z największych w wojsku przetargów zbrojeniowych MON ma ogłosić w najbliższych tygodniach. AgustaWestland oferuje armii swoją nową konstrukcję - helikopter AW 149 i zapowiada, że produkcję maszyny umieści w Świdniku. Konkurentami AW w polskim przetargu są amerykański Sikorsky Aircraft (grupa UTC) i Eurocopter.