Jednocześnie z dopłatami bezpośrednimi rolnicy otrzymują dopłaty z tytułu gospodarowania na niekorzystnych terenach (tzw. płatności ONW), stara się nie ok. 730 tys. oraz dopłaty rolnośrodowiskowe, przysługujące ok. 188,5 tys. rolników.
Pula środków na dopłaty za 2013 r. wynosi 3,5 mld euro. Faktyczna wysokość stawek płatności za dany rok zależy od kursu euro do złotówki. Wyznacza go Europejski Bank Centralny na dzień 30 września. Na płatności za 2013 r. jest 14,9 mld zł. Pieniądze te będą przekazane na konta rolników do końca czerwca br.
W tym roku wszyscy rolnicy, którzy gospodarują na co najmniej 1 hektarze gruntów otrzymują jednolitą płatność obszarową. W Polsce jednolitą płatnością obszarową jest objętych ponad 14 milionów hektarów ziemi. Większość rolników dostanie także dopłaty uzupełniające, przysługują one m.in. producentom zbóż. W sumie dostaną oni ok. 970 zł do hektara.
Ponadto rolnikom przysługują także inne dopłaty uzupełniające: do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę (tzw. płatność zwierzęca), do powierzchni uprawy chmielu, tytoniu oraz do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych, dopłata do krów, do owiec, owoców i warzyw (płatność do pomidorów) oraz tzw. dopłata cukrowa.
Inaczej będą wyglądały dopłaty za 2014 r.