Inicjatorem tej akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuraturami i organizacjami pozarządowymi. Celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa ofiar przestępstw oraz zapewnienie im pomocy.W czasie tygodnia w sądach i prokuraturach zorganizowano punkty i dyżury poradnicze oraz specjalne telefoniczne infolinie dla osób poszkodowanych przez przestępców. Pokrzywdzeni mogą tam u sędziów i ich asystentów, kuratorów, prokuratorów uzyskać bezpłatnie informacje o swoich uprawnieniach, np. w postępowaniu karnym, konsultację w sprawie możliwości uzyskania finansowej kompensaty ze strony państwa czy odszkodowania od sprawcy.
W akcję włączyły się także komendy policji, w których porad będą udzielać funkcjonariusze i policyjni psychologowie, m.in. jak unikać zagrożenia i jak zawiadomić o przestępstwie.
Pomoc, zwłaszcza ofiarom tzw. przemocy domowej, oferują również ośrodki pomocy społecznej, interwencji kryzysowej.
Darmową poradę można też uzyskać u adwokatów z Krakowa na dyżurach w siedzibie rady okręgowej.
W tygodniu swoją działalność intensyfikują również organizacje pozarządowe, np. Fundacja na rzecz Ofiar Wypadków Komunikacyjnych i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Zielony Liść, która wydłużyła godziny działania swojego telefonu konsultacyjnego.