To już trzecia edycja tej ogólnopolskiej akcji. Weźmie w niej udział ok. 850 adwokatów. Na porady mogą liczyć ci, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na opłacenie pomocy prawnika.
- Każdy, kto zwróci się o pomoc, otrzyma ją - zapewniał dziennikarzy Andrzej Michałowski, p. o. prezesa naczelnej Rady Adwokackiej. Mecenas Dariusz Wojnar przypomniał jednak, że do wizyty u adwokata trzeba się dobrze przygotować i zabrać ze sobą dokumentację.
Wszystko po to, by w jak najkrótszym czasie sprawnie przedstawić pełny obraz sytuacji.
W sobotę w godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych okręgowych rad adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci. Akcja ma nie tylko pomagać, ale i upowszechniać wiedzę o tzw. prawie ubogich, czyli uprawnieniu wszystkich obywateli do wystąpienia o zwolnienie z opłat sądowych czy do bezpłatnego pełnomocnika w sądzie, opłacanego przez Skarb Państwa. Adwokaci twierdzą, że aż 91 proc. Polaków w ostatnich pięciu latach nie korzystała z pomocy prawnika.
Z jakimi sprawami ludzie zgłaszają się najczęściej? Z prawa rodzinnego (rozwody, alimenty, podział majątku), spadkowego czy ubezpieczeń społecznych. Sporo jest też próśb o pomoc w sprawach o odszkodowania za wypadki drogowe.