Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowuje zakończoną w sobotę (1 marca) akcję Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ze statystyk (nie uwzględniają one danych ze wszystkich ośrodków) wynika, że z pomocy skorzystało 1,3 tys. osób.
Co roku z porad i pomocy psychologów korzysta około 2,5 tys. osób. W tym roku, tak samo jak w 2013, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z mobbingiem w pracy i stalkingiem (uporczywym nękaniem). To nowe przestępstwa.
– Wcale mnie to nie dziwi. Wiele osób dotkniętych taką formą przemocy jest przeświadczonych o tym, że znalazło się w roli ofiary. Czują się pokrzywdzone. Nie bardzo jednak potrafią to udowodnić. A przecież gromadzenie dowodów na bieżąco w takich sprawach (np. kopiowanie e-maili, esemesów, kserowanie listów) to jedyna droga do udowodnienia przestępstwa – mówi „Rz" Marcin Pogorzelski, krakowski adwokat.
Z roku na rok pokrzywdzeni coraz częściej sięgają po darmową pomoc
Najwięcej porad, udzielonych zarówno przez prawników, jak i psychologów, dotyczy jednak spraw związanych z przemocą w rodzinie. I nie chodzi tu tylko o samo przestępstwo i postępowanie karne z nim związane. Istotne są też powiązane z nim sprawy majątkowe, opiekuńcze, rodzinne. Dlatego też do akcji włączeni są kuratorzy i komornicy.