Zainteresowani mogą się zgłaszać jeszcze przez dwa tygodnie (do 13 października). Potencjalni wykonawcy mają podać kwotę brutto, jakiej oczekują za wykonanie zadania. Jest ona jednym z ważniejszych kryteriów wyboru, choć liczy się też atrakcyjność i przystępność podawanych treści.
Bycie świadomym swoich praw i obowiązków jest korzystne dla małoletniego, modne i nowoczesne, chroni przed zagrożeniami, uczy samodzielności, asertywności i pomaga w codziennym życiu – to główne przesłanie poradnika dla młodych ludzi.
Jego treść ma zostać podzielona na dwie części: oddzielnie dla młodzieży w wieku 12 do 14 lat (młodzież gimnazjalna) i dla grupy od 15. roku życia do lat 18 (młodzież ponadgimnazjalna).
W poradniku muszą się znaleźć aktualne treści. Chodzi o konkretne zagadnienia. Mają one dotyczyć m.in. rodzajów i typów organizacji i podmiotów, które mogą świadczyć pomoc i udzielać wsparcia małoletnim w nagłych trudnych sytuacjach prawnych i życiowych.
Przedstawione mają być też zasady prawidłowego reagowania na pisma urzędowe, wezwania do zapłaty czy decyzje administracyjne. Chodzi o zwrócenie uwagi młodych ludzi na dokładne czytanie tych pism wraz z pouczeniami co do środków zaskarżenia czy wyjaśnienie pojęcia doręczenia awizowanych przesyłek urzędowych oraz skutków nieodebrania z uwzględnieniem pojęcia prawidłowego doręczenia.