Ponad 300 uczestników z całego świata weźmie udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach, dzięki którym poznają najnowsze osiągnięcia w dziedzinie pro bono oraz podzielą się bieżącymi problemami związanymi z niesieniem bezpłatnej pomocy prawnej w zakresie praw człowieka.
Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o dostępie do pomocy prawnej w Polsce i działalności pro bono, projektach związanych z prawami mniejszości seksualnych oraz o prawach kobiet. Zapoznają się również z systemem pro bono na świecie – w Azji, na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce oraz w Rosji i na Ukrainie. Dyskusje panelowe poświęcone będą również relacjom biznesu z prawami człowieka, klinikom prawa, a także roli jaką odgrywają związki adwokackie w pomocy pro bono. Na zakończenie pierwszego dnia Forum wręczone zostaną nagrody PILnet za działalność pro bono.
W otwarciu Forum uczestniczy Keynote Speaker, laureat pokojowej nagrody Nobla z 2003 roku, prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, Filip Czernicki, prezes fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz Atanas Politov, prezes PILnet.
Naczelną Radę Adwokacką reprezentują adw. dr Monika Strus-Wołos, adw. Mikołaj Pietrzak oraz adw. Maciej Bednarkiewicz.
Forum jest jedyną platformą dającą możliwość międzynarodowej perspektywy porównawczej dotyczącej działalności pro bono, poznania rozwiązań obowiązujących i stosowanych w różnych krajach. Forum daje też organizacjom pozarządowym szansę uzyskania istotnej pomocy prawnej oraz zapewnia prawnikom sektora prywatnego możliwości działalności jako wolontariusze.