Banki komercyjne systematycznie zgłaszają postulat podjęcia przez rząd i/lub NBP działań dla zwiększenia dostępu do długoterminowego finansowania. Uzależniają od tego zwiększenie akcji kredytowej, do czego nie wystarczą krótkoterminowe operacje zasilające NBP. Dotychczas ten postulat nie wychodził jednak poza samo ogólnikowe hasło. Wyjątkiem była propozycja wcześniejszego wykupu przez NBP z dwóch banków obligacji zapadających w 2011 r. (zrealizowana) oraz postulat redukcji stopy rezerw obowiązkowych (rozważany przez RPP).
Nasza propozycja, przedstawiona dalej, jest konkretna. Jej sens sprowadza się do wskazania prostego sposobu zwiększenia płynności sektora. Równocześnie proponowane przez nas rozwiązanie ma tę zaletę, że prowadzi do korekty dużej nieefektywności rynku, w wyniku której podtrzymywany jest wysoki poziom stawek WIBOR.
Adresatem pomysłu nie jest rząd, lecz NBP. Chodzi bowiem o wykup przez NBP z banków komercyjnych jednej lub dwóch serii obligacji zmiennokuponowych o symbolach WZ0118 i WZ0911.
[wyimek]Nasza propozycja jest konkretna. Jej sens sprowadza się do wskazania prostego sposobu zwiększenia płynności sektora. Chodzi o 40 miliardów złotych[/wyimek]Obligacje te ze względu na wycenę znacznie obecnie odbiegającą w dół od wyceny fundamentalnej (nie 100, ale dziś odpowiednio: 94 i 97) ciążą bankom i obciążają ich bilanse. Część banków zmieniła nawet sposób księgowania tych papierów, aby uniknąć negatywnych skutków niskiej bieżącej wyceny. Ze względu na niską cenę banki nie są przy tym zainteresowane sprzedażą tych papierów na rynku. Cena wykupu powodowałaby bowiem konieczność zaksięgowania straty. Powstawałaby wówczas ujemna wartość kapitału, oznaczająca konieczność dokapitalizowania banków. Nikt: ani banki, ani regulator rynku, nie jest oczywiście zainteresowany takim obrotem sprawy.
Naszym zdaniem te obligacje WZ mogą być przy tym jedną z istotnych przyczyn zawyżania stawek WIBOR. Należności z nich są dość wysokie i wynoszą 40 mld zł. Ze względu na mechanizm ustalania kuponu tych obligacji (w dzisiejszych warunkach kupon to WIBOR + prawie 100 pkt bazowych, licząc od aktualnej wyceny) banki są w oczywisty sposób zainteresowane windowaniem stawek WIBOR w okresach poprzedzających ustalanie kuponów, co ostatnio miało miejsce we wrześniu 2008 i styczniu 2009 r. Nadmieńmy, że w okresie poluzowania monetarnego stawki WIBOR 6M powinny odzwierciedlać przyszłe niższe stopy NBP i dlatego powinny się kształtować poniżej bieżącej stopy repo. Zależność ta jest jednak obecnie zakłócona.