Według porozumienia z Komisją Europejską polski Millennium pozostaje w grupie BCP, ale czy wobec polskiego banku postawione będą nowe cele strategiczne?
Bank Millennium w Polsce jest kluczowym aktywem. Decyzja Komisji Europejskiej była dla nas bardzo ważna. Bank Millennium niedawno uaktualnił swój plan strategiczny i ustalił jednoznaczne cele na nadchodzące lata, bazując na potrzebach polskiej gospodarki oraz na planie dalszego wzmacniania swojej pozycji rynkowej. Do priorytetów należy stały wzrost rentowności i efektywności, wypracowanie mocnej pozycji w segmencie klientów zamożnych i korporacyjnych, skoncentrowanie się na wygodzie i jakości obsługi klientów. Jestem pewien, że Bank Millennium będzie nadal korzystał ze swej silnej marki w Polsce oraz reputacji banku „przyjaznego", o najwyższym poziomie obsługi, ze znakomitą ofertą produktów oraz rosnącą bazą lojalnych klientów. Millennium inwestuje także w przyszłość poprzez nowoczesną, wielokanałową platformę, umożliwiającą oferowanie wysokiej klasy zorientowanych na klienta rozwiązań cyfrowych, korzystanie z których podniesie satysfakcję klientów ze współpracy z bankiem.
Jaki udział w przychodach całej grupy BCP ma mieć docelowo polski bank?
Moim zdaniem nasze główne operacje zagraniczne będą nadal miały znaczący wkład we wzrost rentowności Millennium bcp, zwiększając udział w dochodach z działalności bankowej z 21 proc. w roku 2009 do poziomu 44 proc. w 2017 r. Obecnie około 50 proc. pracowników Grupy i 50 proc. sieci detalicznej znajduje się poza Portugalią. Uważam, że naturalny będzie kierunek rozwoju, w którym dzięki dalszemu utrzymywaniu poziomu zyskowności, Bank Millennium będzie wnosił proporcjonalny do swego potencjału wkład w wyniki Millennium bcp ogółem.
Porozumienie z Komisją Europejską podkreśla fakt, że Bank Millennium w Polsce jest przedsięwzięciem o znaczeniu podstawowym, i że nie istnieje zobowiązanie do jego sprzedaży, o ile kwota tymczasowego wsparcia kapitałowego, pozostająca do spłaty w grudniu 2016 roku, nie przekroczy 700 mln euro.