Prezydium Sejmu zadecydowało w czwartek o skierowaniu wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
– Kieruję wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Opatrzę go pismem, w którym wskażę wszystkie wątpliwości podniesione przez biuro legislacyjne i biuro ekspertyz – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wniosek będzie zawierał także oceny skutków regulacji.
Prezes NBP Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu. Zbadają skup aktywów
Pod koniec marca wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu złożyło 191 posłów koalicji rządzącej. Zarzucili mu naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020–2021. Ów skup miał być przy tym prowadzony bez „należytego upoważnienia” od Rady Polityki Pieniężnej. Wśród zarzutów znalazło się też upolitycznienie banku i wewnętrzna walka z niektórymi członkami RPP oraz zarządu banku centralnego. Opozycja i zarząd NBP odpierają zarzuty i mówią o ataku na niezależność banku centralnego.
Czytaj więcej
Inflacja wróciła do celu NBP, ale tylko przejściowo. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej nie myśli obecnie o obniżaniu stóp procentowych – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezes banku centralnego Adam Glapiński.
– To bardzo dobra decyzja – ocenia Sławomir Dudek, prezes zarządu i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych. – Wstępny wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zawierał bardzo uprawdopodobnione wskazania naruszeń konstytucji i innych aktów prawnych, które szef banku centralnego powinien przestrzegać. Dla dobra wiarygodności NBP, ale też samego prezesa, należy to zbadać i ocenić – dodaje.