Główna stopa referencyjna NBP utrzymuje się na poziomie 6,75 proc. od września 2022 r. i nie zmieniła tego także środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Za to stawka WIBOR 3M, na której w Polsce oparta jest większość kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu, w tym okresie mocno się wahała. Najpierw rosła, osiągając szczytowy poziom 7,61 proc. w listopadzie 2022 r., po czym zaczęła spadać do 7,01 proc. obecnie.
Oczekiwania rynku
– WIBOR jest indeksem wyprzedzającym, odzwierciedlającym oczekiwania co do ruchów stopy procentowej banku centralnego – wyjaśnia ten rozdźwięk Bartosz Turek, analityk HRE Investments. – Jeszcze do listopada oczekiwano, że RPP będzie podnosić stopy w odpowiedzi na rosnącą inflację. Gdy nastroje na rynku zmieniły się, zostało to uwzględnione także w WIBOR-rze – dodaje.
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej na pierwszym w 2023 r. posiedzeniu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Stopa referencyjna NBP wynosi wciąż 6,75 proc.
W listopadzie przełomowym wydarzeniem okazała się reakcja RPP na nową projekcję inflacyjną. Projekcja przewiduje, że wysoka inflacja będzie się utrzymywać przez wiele miesięcy i może wrócić do celu dopiero w 2025 r., co jest uzasadnieniem do podwyżek kosztu pożyczania. Ale prezes NBP Adam Glapiński uznał wówczas – i przekonał do tego większość RPP – że stopy procentowe osiągnęły szczyt. W ślad za tym spadły też oczekiwania rynkowe: o ile wcześniej spodziewano się, że główna stopa wzrośnie do nawet 8 proc., o tyle obecnie konsensus rynkowy mówi o jej utrzymaniu na poziomie 6,75 proc.