Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.12.2021 21:00 Publikacja: 23.12.2021 21:00
Foto: Bloomberg
Głównym tematem, przynajmniej w pierwszych miesiącach 2022 r., pozostanie inflacja. Niestety, dynamika wzrostu cen może dalej negatywnie zaskakiwać, zarówno w Polsce, w regionie, jak i na głównych rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych. W takim scenariuszu banki centralne rynków wschodzących będą zmuszone do kolejnych, „nadprogramowych" podwyżek stóp procentowych, jednak w przypadku tych najsilniejszych sprawa nie jest już tak oczywista – przyznali uczestnicy debaty zarządzających funduszami, zorganizowanej przez „Parkiet". Ryzyko szybszego od dzisiejszych założeń zacieśniania polityki monetarnej sprawia, że obligacje długoterminowe wciąż mogą sprawiać zawód inwestorom. Z drugiej strony w ostatnim czasie zwyżki rentowności obligacji skarbowych wyhamowały, co może wskazywać, że inwestorzy przeczuwają przyszłe problemy gospodarek. Zdaniem zarządzających kłopoty te mogą ujawnić się w II połowie przyszłego roku. Dlatego też 2022 r. nie będzie już tak udanym czasem dla akcji, choć nadal, w zestawieniu z obligacjami, oferują lepszy stosunek zysku do ryzyka w dłuższym terminie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rynek bankowy przechodzi rewolucję pokoleniową. Do 2035 roku, cyfrowo biegłe pokolenia Z i Alfa będą stanowić zn...
Spółki podpisały term sheet, co jest kolejnym krokiem w przygotowaniu przyszłej transakcji i zacieśnieniem wsp...
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański...
Dla kogo korzystne jest kolejne orzeczenie unijnego trybunału w sprawie rozliczeń frankowiczów i banków? ZBP prz...
Angielski bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. podczas czwartkowego posiedzeni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas