Rosja: biznes ucieka od rubla i gromadzi kapitał za granicą

Największe rosyjskie korporacje pośpiesznie gromadzą walutę na swoich kontach i lokatach w rosyjskich bankach. Zapasy walut są największe od zajęcia Krymu przez Rosję. Równie szybko rosyjski biznes wyprowadza kapitał z kraju.

Aktualizacja: 08.04.2021 15:24 Publikacja: 08.04.2021 15:17

Rosja: biznes ucieka od rubla i gromadzi kapitał za granicą

Foto: Bloomberg

Czwarty miesiąc z rzędu rosyjski system bankowy odnotowuje znaczny napływ walut obcych na rachunki i depozyty przedsiębiorstw. Na początek marca rezerwy walutowe rosyjskich korporacji wzrosły o kolejne 3,4 mld dol. - informuje Bank Rosji.

„Napływ zapewniły głównie firmy z branży naftowo-gazowej i energetycznej” - zauważa bank centralny, dodając, że prawie wszystkie pieniądze zostały zdeponowane na rachunkach w największych bankach o statusie systemowo ważnych (SICO).

Miesiąc wcześniej rachunki walutowe korporacji zostały uzupełnione o 4,3 mld dol., w grudniu - o 9,4 mld dol., a w listopadzie - o 13 mld dol.

Tempo, w jakim przedsiębiorstwa buduje swoją „poduszkę walutową” - 30,1 mld dol. w cztery miesiące - to rekord od początku 2014 roku. Łącznie biznes na na kontach i lokatach 272,4 mld dol. - maksimum z ostatnich czterech lat.

Około połowy napływu walut obcych pochodziły z dwóch największych państwowych spółek naftowo-gazowych - Gazpromu i Rosnieftu.

Rosnieft w czwartym kwartale zwiększył swoje płynne aktywa walutowe o 8,7 mld dol. i 0,9 mld euro, informuje finanz. ru. Na koniec 2020 r firma miała w bankach 13,6 mld dol. i 1,2 mld euro. Poduszka walutowa Gazpromu wzrosła prawie 8-krotnie - z 32 do 248 mld w przeliczeniu na ruble.
Nowe zjawisko jest o tyle wyjątkowe, że od 2014 roku korporacje systematycznie ograniczały swoje inwestycje walutowe, zgodnie z dyrektywą Kremla nakazującą odchodzenie gospodarki od dolara.

Proces ten nagle zatrzymał się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy do władzy w USA doszedł demokrata Joe Biden. Analitycy wiedzą, dlaczego tak się dzieje:
- Firmy gromadzą rezerwy walutowe, bowiem pojawiło się „zwiększone ryzyka sankcji” - powiedział Denis Porywaj, analityk Raiffeisenbank.

Popyt biznesu na waluty i aktywa zagraniczne generuje odpływ kapitału, który pod koniec ubiegłego roku dwukrotnie przyspieszył, do 47,8 mld dol. netto. A w okresie styczeń-luty 2021 r z Rosji wypłynęło kolejne 12 mld dol.

- Wskazuje to na niski poziom zaufania (do rodzimego rynku-red) i wywiera presję na rubla, uniemożliwiając umocnienie rosyjskiej waluty wraz ze wzrostem cen ropy - ocenia Dmitrij Dołgin, główny ekonomista ING ds. Rosji i WNP.

- Otrzymaną od korporacji walutę banki lokują za granicą - na kontach korespondencyjnych i depozytach - mówi Porywaj - Gospodarka nadal generuje duży odpływ kapitału, a na razie nie ma przesłanek do poprawy sytuacji. Ryzyko nałożenia ostrych sankcji może być obecne jeszcze przez kilka miesięcy, co pozbawia rubla potencjału do znacznego wzmocnienia.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne