Zdaniem ekspertów firmy coraz częściej poszukują rozwiązań pozwalających na sprawny i szybki przepływ informacji między przedsiębiorstwem a bankiem. Standardowo spółki korzystają z bankowości elektronicznej, która pozwala im na zdalne korzystanie z wielu zaawansowanych usług i produktów bankowych, a także wymianę raportów finansowych między bankiem a przedsiębiorstwem.
Jednak firmy, które maksymalnie zamierzają skrócić czas przekazywania przez bank plików z danymi, mogą w pełni zintegrować swój system finansowo-księgowy z system banku. To pozwoli im pobierać z poziomu własnego systemu m.in. wyciągi z rachunków, raporty z masowych płatności oraz wysyłać różnego typu zlecenia. W Polsce takie rozwiązanie oferuje na razie tylko kilka dużych instytucji, jak m.in.: BNP Paribas, ING, Pekao oraz Raiffeisen Bank.
Przedsiębiorstwa, które już korzystają z takiego rozwiązania, to głównie wielkie korporacje, ale nie tylko. Takim połączeniem z bankiem są również zainteresowane firmy średniej wielkości, które przeprowadzają bardzo dużo transakcji. – Przy pełnej integracji nie jest konieczne posiadanie dostępu do systemu bankowości elektronicznej, gdyż zlecenia, informacje, zmiana statusów transakcji są przesyłane bezpośrednio z systemu banku do systemu klienta i odwrotnie. Korzystają z tego rozwiązania głównie firmy, którym zależy na zwiększeniu efektywności poprzez skrócenie czasu realizacji zleceń i otrzymywania informacji zwrotnej bezpośrednio do systemu finansowo-księgowego – wyjaśnia Piotr Karwiński, dyrektor zarządzający Departamentem Bankowości Transakcyjnej Banku Pekao. I dodaje, że szyfrowanie danych powoduje, że są one niedostępne dla postronnych osób, co ma szczególne znaczenie w przypadku płatności płacowych.
Poza tym zintegrowanie systemów eliminuje czynnik ludzki w procesie przepływu informacji między bankiem a firmą. – Nie ma pomyłek i błędów operacyjnych, jakie zdarzają się przy standardowej obsłudze operacyjnej, w której uczestniczy człowiek – mówi Adam Walendziewski, kierownik Wydziału Produktów w Departamencie Produktów Zarządzania Środkami Finansowymi w ING Banku Śląskim.
Ogromnym atutem takiego bezpośredniego połączenia z bankiem jest to, że dane w systemach firmy są zawsze aktualne. – Szybka i aktualna informacja to element, który niemal w każdym obszarze działalności firmy jest niezbędny – począwszy od sprzedaży, a skończywszy na procesach windykacyjnych – podkreśla Marcin Zakrzewski, kierownik produktu w Raiffeisen Polbank.