Reklama
Rozwiń

Stresujące stress-testy banków

Kto ma za małe kapitały, aby prowadzić działalność w skrajnych warunkach rynkowych? Odpowiedź w niedzielę.

Publikacja: 25.10.2014 09:05

Andrzej Jakubiak, szef Komisji Nadzoru Finansowego.

Andrzej Jakubiak, szef Komisji Nadzoru Finansowego.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Niedziela w samo południe  – o tej porze mają być opublikowane najbardziej oczekiwane  informacje dla branży bankowej w całej Europie – wyniki europejskiego przeglądu jakości aktywów (AQR) oraz testów warunków skrajnych banków (tzw. stress-testów).

Bankowcy pod parą

W Polsce napięcie wśród bankowców jest jeszcze większe, bo w europejskich testach wzięło udział sześć polskich banków (tych, które nie mają spółek-matek w strefie euro, czyli: PKO Bank Polski,  Bank Handlowy, Bank BPH, Bank Ochrony Środowiska, Getin Noble Bank i Alior Bank), ale Komisja Nadzoru Finansowego jako jedyny nadzorca spoza strefy euro wykonała ten sam test, na tej samej metodologii  dla 15 największych banków, która reprezentuje 79 proc.  aktywów sektora. Dlatego prezesi i zarządy wytypowanej piętnastki są już pod pełną parą, bo mimo że polski sektor jest w dobrej kondycji, to nikt do końca nie wie, jakie będą wyniki.

Przede wszystkim dlatego, że to pierwsze tego typu ćwiczenia, i w dodatku oparte na dużo ostrzejszych kryteriach niż MSSR (czyli stosowane przez giełdowe banki międzynarodowe standardy rachunkowości).

Dodatkowe testy ?dla polskich banków

– Zanim jednak będzie można wyciągnąć wnioski, trzeba będzie się przebić przez masę danych i przeanalizować naprawdę duże pliki excelowskie, bo badanie jest bardzo obszerne – ostrzega jeden z bankowców.

Zdania na temat sensowności takiego testu są podzielone.

Nie wszyscy są zadowoleni. Niektórzy uważają, że polski nadzór wychodzi przed szereg. Są też jednak i takie głosy, że to bardzo dobry pomysł, bo pozwala się „zmierzyć" z europejskimi tuzami.

– Stress-testy pokażą ocenę siły kapitałowej banku, przede wszystkim w odniesieniu do tzw. twardego kapitału. Trzeba jednak pamiętać, że to jest test dla sytuacji teoretycznych, warunków skrajnych, a przyjęte założenia są ultrakonserwatywne – mówi jeden z bankowców.

Według naszych informacji banki w sobotę wczesnym popołudniem dostaną koperty z wynikami tych testów (mają być rozwożone), ale w niedzielę przygotowują się na spotkania z analitykami i na całą listę pytań, które mogą się pojawić.

Ciekawostką może być fakt, że polski nadzór wykonał ten test samodzielnie, wykorzystając swój potencjał inspekcyjny, podczas gdy europejskie musiały korzystać z usług firm doradczych.

Z europejskich banków analityków i finansistów  najbardziej ciekawią  wyniki portugalskiego BCP (właściciela Banku Millennium) oraz niemieckiego Commerzbanku (akcjonariusza mBanku), a także austriackiego Raiffeisena.

Niedziela w samo południe  – o tej porze mają być opublikowane najbardziej oczekiwane  informacje dla branży bankowej w całej Europie – wyniki europejskiego przeglądu jakości aktywów (AQR) oraz testów warunków skrajnych banków (tzw. stress-testów).

Bankowcy pod parą

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych