Bernanke został doradcą funduszu Citadel

Ben Bernanke, były przewodniczący Rezerwy Federalnej, został doradcą funduszu hedgingowego Citadel.

Publikacja: 16.04.2015 13:08

Bernanke został doradcą funduszu Citadel

Foto: Bloomberg

Poszedł w ślady innych przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego, którzy po zakończeniu służby publicznej szybko znajdowali pracę w sektorze finansowym.

Bernanke stał na czele Fedu przez dwie kadencje, do lutego 2014 r., gdy zastąpiła go Janet Yellen. Od tego czasu 61-letni ekonomista pracuje jako badacz w prestiżowym think tanku Brookings Institution i jeździ z przemówieniami. Za pierwsze takie wystąpienie, w Abu Zabi w marcu ubr., otrzymał podobno 250 tys. dol., więcej, niż wynosiła jego roczna pensja w Fedzie.

Tą drogą szli także poprzednicy Bernankego, Alan Greenspan i Paul Volcker. Ten ostatni, szef Fedu w latach 1979-1989, do dzisiaj za prelekcje pobiera 40 tys. dol. – podaje na swojej stronie internetowej reprezentująca go agencja.

Z czasem jednak, w 2008 r., Greenspan został doradcą funduszu hedingowego Paulson & Co. W branży inwestycyjnej zatrudnienie znalazł też Timothy Geithner, sekretarz skarbu USA w latach 2009-2013, a wcześniej prezes nowojorskiego oddziału Fedu i tym samym członek Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjnego organu amerykańskiego banku centralnego. Od roku jest dyrektorem zarządzającym funduszu private equity Warburg Pincus. Z kolei w ubiegłym miesiącu Jeremy Stein, członek Rady Gubernatorów Fedu w latach 2012-2014, objął funkcję konsultanta funduszu BlueMoutnain.

To nie zbieg okoliczności, że byli przedstawiciele Fedu są zatrudniani akurat przed fundusze inwestycyjne, a nie np. banki. Jak wyjaśnił Bernanke dziennikowi „New York Times", który jako pierwszy ujawnił w czwartek informację o jego nowej pracy, praca w sektorze bankowym wiązałaby się z konfliktem interesów ze względu na to, że jest on objęty nadzorem Fedu. Fundusze mają zaś innego regulatora.

Bernanke zapewnił „NYT", że jego zadania w Citadel, którego aktywa sięgają 25 mld USD, nie będą obejmowały lobbingu. Będzie natomiast mógł podejmować dodatkowe zajęcia, bo jego kontrakt z funduszem nie zawiera zakazu konkurencji. Dziennik nie dowiedział się, ile Bernanke będzie w swojej nowej roli zarabiał, ale ustalił, że będzie otrzymywał stałe wynagrodzenie, niezależne od wyników funduszu.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne