Od 2012 roku ubyło w Polsce 1275 placówek bankowych, to spadek o ponad 8 proc. Obecnie jest ich ponad 14 tys., a w I półroczu banki zamknęły już 368 obiektów – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Bieżący rok prawdopodobnie będzie pod tym względem rekordowy.

W ciągu ostatnich czterech lat pracę w bankowości straciło ponad 4,6 tys. Polaków. Co ciekawe, w krajowych placówkach i filiach zredukowano ponad 8 tys. miejsc pracy, natomiast liczba zatrudnionych w centralach wzrosła o 3,6 tys.

– Te dane zestawione z wynikami i wzrostami w obszarze e-bankowości dowodzą tezy o nadejściu ery online w dziedzinie finansów osobistych – uważa Rafał Styczeń, prezes Ailleronu. Jego zdaniem bankowość w kolejnych kilku latach ulegnie dalszej centralizacji, a pracownicy będą przechodzić z tradycyjnych oddziałów do callcenter, chatów czy pokojów wideo.

Grupa Ailleron coraz mocniej rozpycha się na rynku, oferując usługi wirtualnego banku. Kilka dni temu podpisała umowę na wdrożenie platformy LiveBank z Emirates National Bank of Dubai, czyli z największym bankiem w Emiratach Arabskich pod względem sprzedaży i sieci oddziałów.

– W wielu miejscach, zarówno w Azji, jak i Zatoce Perskiej, banki wzorują się na wiodących technologicznie polskich bankach, takich jak mBank czy BZ WBK – twierdzi Styczeń.

Przeciętny klient w 2015 r. aż o 11 proc. zmniejszył liczbę transakcji bankomatowych w stosunku do 2013 r. – wynika z raportu Bain & Company. Już co czwarta operacja bankowa jest dokonywana poprzez aplikację mobilną. W ciągu ostatnich dwóch lat rynkowy udział takich transakcji może się zwiększyć ponaddwukrotnie.

Zmianę sposobu komunikacji klientów z firmami obserwujemy w praktycznie wszystkich segmentach gospodarki. Na tym trendzie zarabiają tacy dostawcy technologii, jak m.in. LiveChat Software czy Comarch. Ten ostatni podkreśla, że jest pionierem zastosowania wirtualnej rzeczywistości w zarządzaniu majątkiem. Stworzył prototyp aplikacji, który łączy w sobie funkcje planowania finansowego i doradztwa inwestycyjnego przy użyciu gogli 3D.