fbTrack

Kultura

Gwiazdy jazzu wezmą udział w koncercie charytatywnym Dla Michała

Michał Kulenty
Archiwum autora, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Już dziś wieczorem w Teatrze Capitol odbędzie się doroczny koncert Fundacji Polski Jazz. Ten jest dedykowany Michałowi Kulentemu.
Dotknięty chorobą nowotworową saksofonista Michał Kulenty nie może grać tyle, by zdobyć środki na kosztowne leczenie. W ich zebraniu pomogą mu koledzy i koleżanki - jazzmani oraz publiczność. Swój udział w poniedziałkowym koncercie zapowiedziało kilkudziesięciu muzyków i wokalistki.
Usłyszymy m.in. pianistów: Artura Dutkiewicza, Bogdana Hołownię, Janusza Skowrona, Wojciecha Konikiewicza, Michała Tokaja i Krzysztofa Herdzina. Zagrają znakomici saksofoniści Henryk Miśkiewicz i Piotr Baron, trębacz Robert Majewski, skrzypek Maciej Strzelczyk, gitarzysta Marek Napiórkowski, kontrabasista Piotr Rodowicz, basista Krzysztof Ścierański. Wyjątkowo liczne będzie grono wokalistek: Dorota Miśkiewicz, Olga Boczar, Oktawia Kawęcka, Agnieszka Wilczyńska i Iza Zając z jedynym wokalistą i pianistą Staszkiem Soyką. W poprzednich latach Fundacja Polski Jazz organizowała koncerty charytatywne dla saksofonisty Tomasza Szukalskiego i kontrabasisty Zbigniewa Wegehaupta.
Saksofonista Michał Kulenty (ur. 1956 r.) jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie saksofonu klasycznego. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i kilkoma zespołami jazzowymi. Zagrał w Japonii koncerty z wiolonczelistą Yo-Yo Ma w ramach jego projektu „Silk Road". Eklektyczny styl gry Kulentego porównać można do Jana Garbarka. Klasyczne wykształcenie, zainteresowanie muzyką świata i polskim folklorem wykorzystał na swoich autorskich albumach. Znacząca na naszym rynku fonograficznym była płyta „Polska" nagrana w 1990 r. przez kwartet saksofonisty. „Kulenty odrzuca uprzedzenie wobec surowości polskiego folkloru i tworzy własny muzyczny język. Znam niewiele płyt tak bardzo osobistych, tak innych, tak charakterystycznych" - pisał o niej Marcin Kydryński. Album „Głos na rozstaju" jeszcze mocniej podkreślił fascynację Kulentego polską muzyką ludową. Zaaranżował w jazzowym stylu melodie z Kujaw, Wielkopolski i Podhala. „Zwieńczeniem płyty jest utwór „Głos", pierwotnie wykonywany z tekstem : „Mówi do nas Pan, To Jego Głos w mej duszy brzmi..." Podobnie jak w temacie „Krzyż na rozstaju" syntezator, saksofon tenorowy, fortepian, kontrabas i perkusja głoszą Dobrą Nowinę. Na rozstajach, na jakich dziś wielu z nas znajduje się w Polsce, bardzo potrzebny jest ten Głos - pisał o tej płycie krytyk magazynu „Jazz Forum" Krystian Brodacki. Intrygujący album „Przesłanie" Michał Kulenty nagrał w 2006 r. z pianistą Marcinem Maseckim. Współpracował też z zespołem Trebunie Tutki. Z pianistą Włodkiem Pawlikiem nagrał muzykę do filmu „Ptaki". Z weteranem polskiego jazzu wibrafonistą i kompozytorem Jerzym Milianem zrealizował płytę „Silesian Sketches". Koncert charytatywny na rzecz Michała Kulentego odbędzie się dziś 10 grudnia w Teatrze Capitol o godz. 19:30. W czasie koncertu odbędzie się aukcja fotografii Marka Karewicza, z której dochód zasili konto chorego saksofonisty. Marek Dusza
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL