Warszawa

Kompletują zaginioną kolekcję

MWP, Maciej Ciunowicz Maciej Ciunowicz
Muzeum Wojska Polskiego odzyskało zaginione w czasie II wojny światowej sześć obrazów autorstwa Jana W. Chełmińskiego z kolekcji „Wojsko Księstwa Warszawskiego’’.
– Zostały nam przekazane przez Muzeum gen. W. Sikorskiego w Londynie – informuje Dawid Dziama, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego. Po przeprowadzeniu konserwacji będą one eksponowane w sali Księstwa Warszawskiego.
Przekazane z Londynu obrazy przedstawiają żołnierzy z epoki napoleońskiej na koniach. Muzeum otrzymało je za darmo. W warszawskim muzeum znajduje się już 31 obrazów z 48 namalowanych przez Jana W. Chełmińskiego. – Poszukujemy kolejnych jego obrazów – dodaje Dawid Dziama. Kolekcja ta jest warta ok. 350 tys. zł.
Cykl 48 obrazów został namalowany przez Chełmińskiego na przełomie XIX i XX wieku. Artysta przygotował je jako ilustracje do albumu o wojskach Księstwa Warszawskiego. Wszystkie obrazy pokazane zostały po raz pierwszy w listopadzie 1904 roku w Paryżu w Galerie de Artistes Modernes, a następnie w 1907 roku w Warszawskim Salonie Sztuki Stefana Kulikowskiego. W 1913 r. trafiły do Warszawy. Zakupił je antykwariusz Roland Knoedler, który podarował je Muzeum Narodowemu. Po raz pierwszy zostały one pokazane w 1914 roku w tymczasowej siedzibie muzeum przy ul. Wierzbowej 11. Po utworzeniu w 1920 roku Muzeum Wojska cały cykl przeszedł do jego zbiorów i w całości dotrwał do 1939 roku. Po wojnie w 1945 r. w zbiorach Muzeum znalazło się tylko 25 prac, dodatkowo jeden obraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prawdopodobnie zostały one zrabowane przez żołnierzy niemieckich. Poszukiwania zaginionych obrazów prowadzone były m. in. w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. – Obecnie przedstawiamy po raz pierwszy w całości tę część kolekcji, która przetrwała czasy wojenne oraz te, które zostały odnalezione. Poszukiwania pozostałych trwają – zapewnia Dawid Dziama.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL