fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Najstarszą na świecie ceramikę odkryto w Chinach

AFP
Fragmenty najstarszego na świecie glinianego garnka odkopali archeolodzy w jaskini w chińskiej prowincji Jiangxi, w Srodkowej części kraju.
Metodą węgla radioaktywnego C14 określono jego wiek - ulepiono go i wypalono 20 tys. lat temu, gdy trwała jeszcze epoka lodowa, około 10 tys. lat zanim pojawiło się rolnictwo.
Odkrycia dokonali badacze z międzynarodowego zespołu, w którego skład wchodza naukowcy z Uniwersytetu w Pekinie, amerykańskich Uniwersytetów Harvarda i w Bostonie oraz niemieckiego Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze. Wiadomość o odkryciu zamieszcza prestiżowy tygodnik naukowy "Science".
Odkryte fragmenty pochodzą z górnej części naczynia. Garncarz ozdobił je przed wypalenien rzędem dołków, wycisnął je palcem dookoła naczynia. W tych miejscach po wewnętrznej stronie naczynia powstały wypukłości.
Garnek nosi ślady pozostawione przez ognisko. Dowodzi to, że służył do gotowania, przyrządzania potraw na ogniu.
Dotychczas najstarsze znane naczynia pochodzą także z Chin, Odkryto je w 2005 roku w jaskini Yuchanyan. Analiza radiowęglowa C14 wykazała, że powstały 18 300 - 17 500 lat temu. Najstarsza ceramika japońska liczy 17 - 16 tys. lat.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA