fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Żądają od artysty, by wyczyścił most

Wciąż nie wiadomo, kto wymalował napisy „Tęsknię za Tobą, Żydzie” na instytucjach kultury. Miasto chce, by twórca hasła usunął je z mostu średnicowego
Napisy „Tęsknię za Tobą, Żydzie" pojawiły się w nocy z poniedziałku na wtorek na Zachęcie, Akademii Sztuk Pięknych, Centrum Sztuki Współczesnej oraz tunelu mostu Średnicowego od strony Powiśla. Po południu większość z nich została usunięta przez administratorów. Został tylko napis na moście.
Wczoraj śródmiejska policja wszczęła oficjalnie dochodzenie w sprawie uszkodzenia mienia. – Nie mogliśmy ścigać sprawców za nawoływanie do nienawiści na tle rasowym czy religijnym, bo hasło nie ma podtekstu rasistowskiego ani nie nawołuje do nienawiści wyznaniowej – tłumaczy jeden z policjantów. Mundurowi będą teraz szukać sprawców umieszczenia haseł na ASP, bo tylko uczelnia złożyła do nich oficjalne zawiadomienie w tej sprawie.
– Nie traktujemy tego napisu jako akcji artystycznej, ale wręcz przeciwnie jako akt wandalizmu i potępiamy go – mówi Olga Gawerska, rzecznik  galerii?Zachęta.?Dlaczego więc nie złożono zawiadomienia na komendzie?  – Nie wiem – odpowiada rzecznik.
Jeszcze wczoraj w charakterze świadka został przesłuchany przez policję  Rafał?Betlejewski, twórca hasła i akcji prożydowskiej sprzed dwóch lat. Wtedy to w wielu miejscach, w których w przed wojną mieszkali Żydzi, a których już tam nie ma, pojawiały się takie hasła.
– Policjanci pytali  mnie, czy to ja umieściłem te napisy na obiektach kultury. Oczywiście, że to nie ja zrobiłem. To dzieło jakiegoś naśladowcy – przyznaje Rafał Betlejewski. Dodaje, że wczoraj skontaktowali się z nim także przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta oraz kolej. – Ci pierwsi zażądali ode mnie, bym jak najszybciej usunął napis na moście średnicowym, a kolejarze zagrozili sądem – opowiada artysta. Dodaje, że  telefon z centrum bardzo go przestraszył. – Nazwa  centrum kojarzy się mi z terroryzmem, dlatego obiecałem, że   zajmę się usunięciem napisu – tłumaczy Rafał Betlejewski.
Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza przyznaje, że rozmowę z artystą przeprowadzono.
W jakim celu? – Zrobiliśmy to na prośbę administratora mostu, bo chcieliśmy poznać sposób usunięcia hasła – tłumaczy. Rafał Betlejewski zapowiada, że dziś o godz. 13 zmyje hasło z mostu.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA