fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga meldunkowa także za grunt - fiskus zmienia stanowisko w interpretacjach

Grunt i stojący na nim budynek stanowią całość i nie mogą być odrębnie sprzedane. A to oznacza, że ulga nie może być stosowana tylko do jednej części tej nieruchomości
www.sxc.hu
Fiskus zmienia stanowisko i przyznaje w interpretacjach, że sprzedając dom, nie płaci się też podatku za działkę
W ostatnich tygodniach organy podatkowe, po kilku latach sporów, zaczęły zmieniać pogląd na sprawę ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości składającej się z budynku i gruntu. Pojawiają się pierwsze interpretacje, w których fiskus przyznaje, że zwolnienie z PIT dotyczy nie tylko domu czy mieszkania, ale także związanej z nimi działki.
Przyczyną tego przełomu jest korzystna dla podatników uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 kwietnia 2012 r. (sygn. II FPS 3/11). Sąd uznał, że grunt i stojący na nim budynek stanowią całość i nie mogą być odrębnie sprzedane. A to oznacza, że ulga nie może być stosowana tylko do jednej części tej nieruchomości.
Po zapoznaniu się z uchwałą dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienił własną interpretację. W piśmie z 1 czerwca (IPTPB2/415-762/11-3/12-S/AK) przyznał rację podatnikowi, że sprzedając nabyty w 2008 r. lokal z udziałem w gruncie, w którym był zameldowany przez ponad rok, nie zapłaci w ogóle podatku.
W interpretacji z 13 czerwca dyrektor IS w Łodzi stwierdził z kolei (IPTPB2/415-164/11-4/12-S/ASZ), że ulga meldunkowa obejmuje przychody uzyskane nie tylko ze sprzedaży domu jednorodzinnego, ale także działki, na której ów dom został postawiony.
Organy podatkowe nie są niestety jednomyślne. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie powtórzył w interpretacji z 22 maja IPPB4/415-178/12-2/JK2) wykorzystywany od dawna argument, iż przepisy pozwalają zwolnić z daniny tylko budynek. Sprzedający musi więc z ogólnej ceny za nieruchomość wyodrębnić wartość ziemi i zapłacić od niej podatek.
Jak podkreśla Grzegorz Grochowina z KPMG, organy wydające interpretacje powinny uwzględnić stanowisko NSA.
Izabela Ukonu, konsultant w Accreo Taxand, zaznacza, że uchwała jednoznacznie przesądza, iż ulga meldunkowa dotyczy także gruntów.
– Warto, by osoby sprzedające nieruchomość z udziałem w gruncie w celu zabezpieczenia swojej sytuacji podatkowej wystąpiły z wnioskiem o interpretację, a jeśli okaże się niekorzystna, dochodziły swoich racji w sądzie – radzi.
Według Dominiki Dragan-Beresteckiej, doradcy podatkowego z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, podatnicy mogą również występować o zwrot nadpłaty, powołując się na uchwałę NSA.
OPINIA
Katarzyna Klimkiewicz, doradca podatkowy, partner w DPPA Tax
Uchwała NSA rozstrzyga na korzyść podatników wątpliwości co do interpretacji przepisów dotyczących ulgi meldunkowej. Jest to istotny krok prowadzący do ujednolicenia linii orzeczniczej. Jednak o ile w wyniku wydania uchwały można się spodziewać jednolitych, pozytywnych rozstrzygnięć sądów administracyjnych w odniesieniu do stosowania ulgi meldunkowej, o tyle mogą pojawiać się jeszcze negatywne rozstrzygnięcia urzędów skarbowych. Warto więc, by minister finansów wydał interpretację ogólną w tym zakresie, aby ostatecznie rozstrzygnąć kwestię stosowania zwolnienia w odniesieniu do osób sprzedających nieruchomość z udziałem w gruncie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA