fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Dostawcy assistance liczą, że wyjazdy wakacyjne pobudzą rynek

Fotorzepa, Bartlomiej Zborowski Bar Bartlomiej Zborowski
Polacy na wakacje wybierają się głównie samochodami, firmy ubezpieczeniowe i assistance uważają, że warto wykupić pakiet pomocy drogowej
Na wakacje w kraju samochodem wyruszy 74 proc. wyjeżdżających, zaś na zagraniczne 34 proc., a więc łącznie ok. 8,5 mln osób, wynika z badania przeprowadzonego przez Nielsen na zlecenie Mondial Assistance. Towarzystwa oferujące usługi samochodowego assistance (pomocy drogowej) liczą na sezonowy wzrost obrotów wskazując, że w Polsce ok. 39 proc. samochodów ma wykupione assistance, gdy we Francji 58, w Wielkiej Brytanii 93 i w Niemczech 95 proc. – Z naszych obserwacji wynika, że Polacy jadąc na wakacje częściej wykupują assistance dla auta niż ubezpieczenie zdrowotne – mówi rzecznik Mondial Assistance Piotr Ruszowski.
Pakiety pomocy drogowej można wykupić na tydzień  lub dwa albo np. na rok. W Polsce usługa assistance sprzedawana jest m.in. razem z pakietem ubezpieczeniowym OC i AC. Wykupiony pakiet może zawierać usługi o różnym zakresie. – Często oferta zawiera wykluczenia, np. nie dotyczy wlania złego paliwa lub zatrzaśnięcia kluczyków. Zdarza się, że assistance nie działa w promieniu do 30 km od domu, więc zimą może być problem z uruchomieniem samochodu – ostrzega Ruszowski. Polski rynek samochodowego assistance wart jest ok. 600-700 mln zł.
Pakiet pomocy drogowej mają wszystkie nowe samochody z wykupionym ubezpieczeniem OC i AC. Na rynku assistance gwarancyjnego (wykupionego dla nowych aut) pierwsze miejsce zajmuje firma Starter z udziałem 41,3 procent. Blisko o połowę mniejszy udział (dokładnie 23,4 procent) zdobył Europ Assistance, 16,3 procent wywalczył Mondial Assistance, zaś 8,1 procent przypadło Inter Partner Assistance.
Starter należy do niemieckiego ADAC, który ma bardzo bogate doświadczenie, zbierane od blisko dziewięciu dekad. W 2010 roku Starter udzielił pomocy w 400 tysiącach zdarzeń na terenie kraju, natomiast niemiecki ADAC rocznie ma 4,25 mln podobnych przypadków. Firma posiada w Polsce 400 partnerów dysponujących tysiącem holowników i współpracuje z 430 wypożyczalniami aut.
W Polsce jest ok. 18 mln aut osobowych. Według danych ubezpieczycieli, rocznie w Polsce ma miejsce 2 mln zdarzeń drogowych, uczestnicy których występują o odszkodowanie i często w tych przypadkach także przydaje się assistance.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA