fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Stara Pomarańczarnia rozbłyśnie

Łazienki Królewskie przygotowują się do otwarcia 10 lipca wyremontowanej Alei Chińskiej. Uroczystości odbędą się w Starej Pomarańczarni. Ta rozbłyśnie specjalnie zaprojektowanym oświetleniem
Obecna aranżacja światła w Starej Pomarańczarni pozostawia wiele do życzenia. Nie eksponuje jak należy znajdującej się w jej wnętrzach królewskiej kolekcji rzeźb.  Ogłoszony  przetarg na projekt, dostarczenie i montaż specjalistycznego oświetlenia wnętrz Pomarańczarni to przymiarki do gruntownej rewitalizacji obiektu.
– Od firm oczekujemy propozycji, jak nowocześnie i jednocześnie bez zbytniej ingerencji  w budynek oświetlić  jego wnętrze. Zależy nam na ciepłym  naturalnym świetle, które będzie można rozjaśniać i przyciemniać w zależności od potrzeb – mówi wicedyrektor Łazienek Hanna Migdalska.
Propozycje oświetlenia mają być przetestowane 10 lipca podczas uroczystości związanych z otwarciem wyremontowanej najdłuższej alei w Łazienkach, 1200-metrowej Alei Chińskiej.
– Po gali testowe oświetlenie umieszczone w wybranych wnętrzach Pomarańczarni zostanie zdjęte. Montaż całościowej aranżacji świetlnej zatwierdzonej przez konserwatora zabytków  przewidziany jest w przyszłości. Planujemy bowiem   gruntowny remont obiektu. Przygotowujemy wniosek o pozyskanie grantów na to zadanie – dodaje  Hanna Migdalska.
Trudno powiedzieć, kiedy Pomarańczarnia przejdzie lifting. Dyrekcja na razie cieszy się z  ukończenia remontu Alei Chińskiej. Kosztował około 2 mln zł. Częściowo sfinansowało go Ministerstwo Kultury i China Minmentals Corporation oraz  KGHM Polska Miedź.
Z nawierzchni Alei Chińskiej, która znajduje się na odcinku od Promenady Królewskiej do ul. Gagarina, zerwano asfalt. Wymieniono go na nawierzchnię mineralną, składającą się z sześciu  warstw.  Zapewnia ona sprężystość przy chodzeniu i jednocześnie po opadach deszczu przepuszcza wodę, co zapewnia wilgotność korzeniom drzew. W ubiegłym roku zrobiono 300 m , a w tym pozostałe 900 m. Dodatkowo aleję upiększa 300 lampionów. Ofiarował je ambasador Chin. Eksponują środkową część alei i świecą  od godz. 19 do 23.
Dyrekcja Łazienek zdradza, że przymierza się do wymiany nawierzchni ścieżek w całym królewskim ogrodzie.  Zerwany asfalt ma zastąpić nawierzchnia mineralna i w niektórych miejscach kostka.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA