fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych od 2013 r.

Rzeczpospolita
Wszystko wskazuje na to, że rządowa reforma emerytalna wejdzie w życie w przyszłym roku. Na podpis prezydenta oczekuje ustawa podwyższająca wiek emerytalny docelowo do 67. roku życia
Akcja zrównywania wieku emerytalnego rozpocznie się już w styczniu 2013 r. Co cztery miesiące wiek ten będzie podwyższany o miesiąc. Pierwszy rocznik mężczyzn, który będzie pracował do 67 lat, to 1953. Natomiast pierwszym rocznikiem kobiet, który przejdzie na emeryturę o pełne siedem lat później niż obecnie, będzie 1973. Później na emeryturę przechodzić będą także rolnicy.
Ich uprawnienia do emerytury rolniczej na dotychczasowych zasadach będą realizowane do 31 grudnia 2017 r. Także prokuratorzy i sędziowie będą musieli przygotować się do dłuższej aktywności zawodowej. Na dotychczasowych zasadach w stan spoczynku będą mogli przechodzić po spełnieniu wszystkich ustawowych warunków do końca 2017 r.
Zobacz także » Poradniki » Emerytury i renty
Nowością jest wprowadzenie emerytury częściowej dla osób z odpowiednio długim stażem. Kobiety będą mogły wystąpić o jej przyznanie po ukończeniu 62 lat, jeśli wypracowały 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Mężczyźni dopiero w wieku 65 lat, pod warunkiem że mają 40 lat takiego stażu. Jednak świadczenie to wyniesie tylko 50 proc. pełnej emerytury. Będzie można je dostać także bez rezygnowania z pracy. A przy jego wypłacie ZUS nie będzie zwracał uwagi na wysokość zarobków uprawnionego.
Zmienią się również zasady ochrony przedemerytalnej. Dla właścicieli firm może to być duży kłopot, gdyż aż trzy razy w roku będą musieli sprawdzać, kto z załogi uzyskał ochronę przed zwolnieniem. Ten obowiązek potrwa do października 2036 r. Dopiero wtedy wyrówna się czas wchodzenia w ochronę przedemerytalną wszystkich zatrudnionych (ochroną przed zwolnieniem objęci będą wszyscy 63-latkowie).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA