Ekonomia

Anna Streżyńska wyróżniona za walkę z monopolem

Nagrodę wręcza syn Andrzeja Bączkowskiego - Mateusz Bączkowski. Z tyłu sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska odebrała w redakcji "Rzeczpospolitej" Nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego.
Streżyńska została doceniona za swoją bezkompromisową walkę z monopolem Telekomunikacji Polskiej. – Wspaniale wypełnia swoją misję, zachowując przy tym pełny obiektywizm. Potrzeba nam więcej takich urzędników – mówił przewodniczący kapituły nagrody Michał Boni z Kancelarii Premiera.
Patron nagrody Andrzej Bączkowski był ministrem pracy, zmarł na zawał serca w 1996 roku. – Gdy byłam nieopierzonym urzędnikiem, Bączkowski był dla mnie wzorem człowieka, który swoją ciężką pracę okupił śmiercią – powiedziała nam Streżyńska. Pytana o źródła swoich sukcesów, wymienia trzy warunki: ciężka praca od rana do nocy, kontrolowanie wszystkiego od A do Z i słuchanie tego, co mają do powiedzenia inni. Streżyńska została powołana na szefową UKE przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza w maju 2006 r. Jej działania doprowadziły do obniżenia cen usług abonamentu telefonicznego, zmniejszenia opłat za połączenia z sieci stacjonarnych na komórkowe oraz wzrostu konkurencji na rynku telefonii komórkowej.
"Nagroda potwierdza słuszność wybranej drogi" - mówiła Streżyńska odbierając wyróżnienie. Dodała, ze czuje się dumna, a jednocześnie zobowiązana do zdwojonego wysiłku. Zapewniła, że nie boi się żadnych wyzwań. Nagrodę (tafla szkła ozdobionej złotym laurem i czek na 25 tys. zł) wręczył laureatce syn Andrzeja Bączkowskiego - Mateusz. Streżyńska oświadczyła, że przekaże nagrodę pieniężną dwóm fundacjom: Federacji Inicjatyw Obywatelskich oraz Fundacji Teatr Otwarty przy Teatrze Bajka w Warszawie. Kapituła postanowiła też uhonorować specjalnym wyróżnieniem dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku Jacka Wilczewskiego "za pełną poświęcenia pracę na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz za budowanie nowoczesnej pomocy społecznej, skutecznie wspierającej mieszkańców Gdańska". Laureat podkreślił, że "osoby zajmujące się pomocą społeczną muszą to robić z pasją, a nie tylko z urzędniczego obowiązku". W skład kapituły przyznającej nagrodę wchodzą m.in. żona Andrzeja Bączkowskiego - Grażyna, Jerzy Hausner, Michał Boni, Longin Komołowski, Jerzy Kropiwnicki oraz Henryka Bochniarz.          
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL