fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Sygnał dla rządu Donalda Tuska

W dialogu z Polską zwyciężył zdrowy rozsądek. Będziemy rozmawiać o wszystkim – uważa wiceszef MSZ
Rosyjscy dyplomaci twierdzą, że w relacjach na linii Moskwa – Warszawa doszło do przełomu.
– Zauważyliśmy zmiany w oficjalnym stanowisku Warszawy. Odczuliśmy ze strony nowego rządu realną gotowość rozwiązywania problemów na drodze dialogu – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko.
Dodał, że dotyczy to również trudnych spraw, które będą miały wpływ na przyszłość dwustronnych kontaktów – planów rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej czy eksportu polskiego mięsa.
– Jesteśmy zadowoleni, że zwyciężył zdrowy rozsądek i że sprawy te zostały odpolitycznione. Mam nadzieję, że doprowadzi to do zmiany polskiego stanowiska w kwestii rozpoczęcia pracy nad nową umową o partnerstwie Rosji z Unią Europejską – zaznaczył minister Gruszko. – Warszawa dała zły przykład, blokując podpisanie porozumienia w listopadzie ubiegłego roku – dodał. – Moskwie bardzo zależy na poprawie stosunków z Polską. Być może Polakom nie podobało się to, że Rosja próbuje was kontrolować w pewnych sprawach, ale w naszym kraju nigdy nie wystąpiło zjawisko antypolonizmu – powiedział „Rzeczpospolitej” Siergiej Markow, szef moskiewskiego Instytutu Badań Politycznych.
„Dialog między dwoma państwami może się toczyć bez megafonowej dyplomacji” – komentował popularny portal internetowy Rosbalt.ru.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA