fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Wielka piłka na Hutniku

Rzeczpospolita
Siedziba PZPN, ośrodek szkoleniowy dla Legii i tereny rekreacyjne. To pomysł miasta na zagospodarowanie klubu sportowego Hutnik
Ratusz skończył właśnie opracowanie dwóch wariantów zagospodarowania terenów Hutnika, który w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Miasto przejęło od zadłużonego klubu 12-hektarową działkę, która trafiła w zarząd Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jak dowiaduje się „Rz”, w ubiegły czwartek doszło do pierwszej prezentacji Centrum Sportu Piłki Nożnej oraz Rehabilitacji, które miałoby powstać na terenie Hutnika. Na spotkaniu obecny był dyrektor Biura Sportu Wiesław Wilczyński, władze KP Legia, przedstawiciele PZPN, Hutnika Warszawa, WOSiR i burmistrz Bielan.
Pierwszy wariant zakłada wybudowanie za niemal 190 mln zł budynku biurowego, niewielkiego hotelu z zespołem odnowy biologicznej i trybuny krytej dla 1,3 tys. widzów z niezbędnym zapleczem klubowym. Piłkarze mieliby trenować na dwóch pełnowymiarowych trawiastych boiskach i pięciu mniejszych.
Drugi wariant jest tańszy – kosztuje 75 mln zł i obejmuje dwa razy mniejszy budynek biurowy, hotel ze spa i zadaszoną trybunę z taką samą widownią jak w pierwszym wariancie. W drugiej opcji miasto przewiduje wybudowanie trzech pełnowymiarowych boisk (dwóch naturalnych i jednego sztucznego) oraz dwóch mniejszych. W obu wariantach powstaną też boiska do koszykówki, siatkówki i korty. Na terenie, na którym nie wolno niczego budować (znajduje się w otulinie Lasku Bielańskiego) przewidziano dla mieszkańców ścieżki rekreacyjne i trasy rowerowe.
– Chcemy przyciągnąć na Marymoncką Legię, związek piłkarski i jednocześnie zapewnić przetrwanie Hutnikowi – mówi szef warszawskiego sportu Wiesław Wilczyński.
Miasto wytypowało obiekty Hutnika na ośrodek przygotowań do Euro 2012. Ratusz nie chce sam finansować kosztownej bazy, która będzie wykorzystana tylko przez jeden miesiąc podczas mistrzostw.
Pomysł ulokowania na Marymonckiej siedziby PZPN spodobał się związkowi.
– Zarząd przyjął pomysł bardzo entuzjastycznie – mówi wiceprezes PZPN Andrzej Strejlau, będący jednocześnie we władzach Hutnika. Związek stawia jednak warunki. Chce kilkudziesięcioletniej dzierżawy terenu pod nowym budynkiem biurowym.
– Inaczej nie dostaniemy subwencji z UEFA na budowę. Własnej kasy nam nie wystarczy – zastrzega Strejlau.
Władze Legii kręcą nosem na propozycje miasta. – Do urządzenia profesjonalnego ośrodka treningowego potrzeba nam pięciu pełnowymiarowych boisk – mówi członek zarządu KP Legia Paweł Kosmala. Klub nie wyklucza jednak wyłożenia nawet kilkunastu milionów złotych na tę inwestycję. Zawiedziony jest burmistrz Bielan Zbigniew Dubiel. – Odnoszę wrażenie, że za bardzo skoncentrowano się na sporcie wyczynowym, zapominając o rekreacji. Ścieżki w lasku to trochę za mało dla moich mieszkańców – mówi Dubiel.
Na początek stycznia zaplanowano kolejne spotkanie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA