fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

PiS domaga się wyjaśnień od ministra Ćwiąkalskiego

Klub PiS chce od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego wyjaśnień w sprawie doniesień prasowych o "czystce w prokuraturze".
Jak poinformował rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński, jego klub zwrócił się do szefa sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszarda Kalisza (LiD) o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji w tej sprawie oraz zaproszenie na nie ministra Ćwiąkalskiego.
Jak dodał, Kalisz ma na zwołanie takiego posiedzenia 14 dni. Politykom PiS chodzi o artykuły z dziennika.pl i "Naszego Dziennika". We wtorek dziennik.pl pisał o "czystce prokuratorów z Katowic". Według portalu, mianowana przez ministra Ćwiąkalskiego szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, Iwona Palka, już pierwszego dnia pracy odwołała swoich zastępców, naczelników wydziałów i szefa prokuratury okręgowej.
Z kolei w czwartkowym "ND" napisano, że prokurator prowadzący śledztwo w aferze wekslowej "Trójkąta Buchacza" został odsunięty od dochodzenia, postępowanie obejmujące niedawnych klientów ministra Ćwiąkalskiego stanęło w miejscu. Według tej gazety, w maju Ćwiąkalski reprezentujący wówczas firmę Elzamet Sp. z o.o., pozwał należącą do Skarbu Państwa Międzynarodową Korporację Gwarancyjną, domagając się wypłaty 10 mln złotych. Podstawą dokonania płatności, której żądał Ćwiąkalski, były roszczenia wekslowe wystawione pierwotnie na Fundusz Poręczeń Inwestycyjno-Eksportowych, indosowane ostatecznie na rzecz Krajowego Samorządu Pożyczkowego "Karbona". Od 2004 r. warszawska prokuratura w związku z podejrzeniem sfałszowania weksli prowadzi w tej sprawie śledztwo obejmujące klientów ministra. Przed dwoma tygodniami, krótko po nominacji Ćwiąkalskiego na szefa resortu, od sprawy "Trójkąta Buchacza" odsunięto prowadzącego ją prokuratora.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA