fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Premia dla krwiodawców

Osoba, która odda krew, może pomniejszyć swój dochód.
Ile może odliczyć? Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c) updof darowiznę „w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew”. Przysługuje on tylko dawcom krwi rzadkich grup oraz osobom, które przed pobraniem poddane zostały różnym zabiegom, np. uodparniającym. Jak więc wyliczyć wartość zwykłej krwi, za którą nie przysługuje gratyfikacja? Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rz” stwierdziło, że odliczenie przysługuje wszystkim osobom, które dokonały darowizny krwi. Czyli oddały ją nieodpłatnie, a nie za wynagrodzeniem. Jej wartość należy określić w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew rzadkiej grupy. Ministerstwo odwołuje się tu do kwoty wskazanej w rozporządzeniu ministra zdrowia (130 zł za 1 litr).
Aby skorzystać z ulgi, potrzebny jest dokument, z którego wynika wartość darowizny (wydaje się, że wystarczy tu zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa). Można ją odliczyć do wysokości 6 proc. dochodu, ale trzeba pamiętać, że przy wyliczaniu limitu sumuje się wszystkie darowizny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA