fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Show-biznes

Emily Blunt – Brytyjka w Hollywood

Retna Ltd./Corbis
Utalentowana Brytyjka Emily Blunt godzi pracę po obu stronach oceanu. Popularność przyniósł jej występ w hollywoodzkiej komedii „Diabeł ubiera się u Prady”, serca rodaków podbiła rolą królowej w „Młodej Wiktorii”
28-letnia Blunt na dobre zadomowiła się w Hollywood. W ubiegłym roku wyszła za mąż za Johna Krasinskiego, amerykańskiego aktora o polskich korzeniach, i zamieszkała z nim w Los Angeles. Wesele popularna para urządziła nad jeziorem Como we Włoszech, w posiadłości gwiazdora George'a Clooneya...
Ale sukces nie uderzył Emily do głowy. Nie zapomniała, skąd pochodzi ani gdzie zaczynała karierę. Nadal chętnie gra w filmach brytyjskich – szczególnym ukłonem w stronę rodzimej widowni była tytułowa rola w kostiumowym melodramacie „Młoda Wiktoria" (2009) opowiadającym o burzliwych pierwszych latach panowania królowej Wiktorii i jej wielkiej miłości do małżonka, księcia Alberta.
Aktorka nie kryje sympatii do bohaterki, w którą się wcieliła. Nauczyła się nawet doceniać zalety... gorsetu, który był obowiązkową częścią garderoby dam w epoce wiktoriańskiej.
– Strój bardzo pomaga aktorowi wejść w rolę, jest jak wehikuł czasu – stwierdziła Blunt w jednym z wywiadów. – Kostium narzuca określony sposób zachowania, poruszania się, a w przypadku gorsetu nawet... oddychania – śmieje się gwiazda.
Polubiła epokę tak bardzo, że już rok później znów zgodziła się włożyć gorset. Tym razem na potrzeby horroru „Wilkołak" (2010), którego akcja rozgrywa się w wiktoriańskiej Anglii, a Blunt partnerują m.in. Benicio del Toro i sir Anthony Hopkins.
Emily Olivia Leah Blunt urodziła się 23 lutego 1983 roku w Londynie. Rodzice – ojciec prawnik i matka nauczycielka, a wcześniej aktorka teatralna – zadbali, żeby czwórce swoich dzieci zapewnić gruntowne wykształcenie. Emily uczyła się śpiewać, jeździć konno, grać na wiolonczeli.
Ale nie wszystko szło jej tak gładko. Jako dziecko przyszła gwiazda jąkała się, nie pomogły zajęcia z logopedą, skuteczne okazały się dopiero zajęcia w kółku teatralnym i zabawa w naśladowanie różnych akcentów. W Hurtwood House – szkole znanej ze świetnych kursów aktorskich – Blunt zetknęła się z gwiazdami West Endu i najlepszymi specjalistami z branży telewizyjnej. W 2000 roku reprezentowała szkołę na prestiżowym festiwalu w Edynburgu. Wpływowy agent Ken McReddi zachwycił się wtedy młodziutką aktorką i zaproponował współpracę.
Już rok później Emily zagrała w sztuce „Rodzina królewska" u boku samej Judi Dench na deskach Theatre Royal w Haymarket w Londynie. Wystąpiła też jako Julia w „Romeo i Julii" Szekspira na festiwalu w Chichester.
Równolegle ze zmiennym szczęściem rozwijała się jej telewizyjna kariera. W 2003 roku pojawiła się w nieudanym serialu kostiumowym „Boudica". Bardzo dobrze została z kolei oceniona następna telewizyjna produkcja z udziałem Emily: „Krwawy tyran – Henryk VIII", gdzie zagrała Katarzynę Howard, oskarżoną o niewierność i straconą w Tower żonę monarchy.
Blunt wystąpiła też w miniserii o Cesarstwie Rzymskim – „Imperium" (2005).
Jej debiut na dużym ekranie w głośnym „Lecie miłości" (2004) polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego został wyróżniony Evening Standard British Film Award. W 2005 roku zagrała kolejną femme fatale w thrillerze „Modliszka" z Susan Sarandon i Samem Neillem.
– Interesuje mnie granie postaci niejednoznacznych, takich, które skrywają jakiś sekret – mówi aktorka.
W 2006 roku zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki za tytułową rolę w filmie telewizyjnym „Córka Gideona" w reżyserii Stephena Poliakoffa.
Ale prawdziwą przepustką do międzynarodowej kariery okazała się komedia „Diabeł ubiera się u Prady" (2006). Za kreację zołzowatej asystentki redaktor naczelnej (Meryl Streep) poczytnego magazynu o modzie Blunt była nominowana do Złotego Globu i nagrody BAFTA.
Aktorka wystąpiła m.in. w „Wojnie Charliego Wilsona" (2007) Mike'a Nicholsa, komediodramacie „I wszystko lśni" (2008) oraz komedii „Podróże Guliwera 3D" (2010) z Jackiem Blackiem.
Ostatnio zagrała główną rolę u boku Matta Damona w thrillerze „Władcy umysłów".
Rozważni i romantyczni – klub miłośników Jane Austen | 13.10 | Polsat | SOBOTA
Młoda Wiktoria | 11.10 | canal+ | CZWARTEK
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA