fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Milion kary dla ubezpieczyciela

Ubezpieczyciel niezgodnie z prawem pobierał od swoich klientów więcej, niż było ustalone w umowie
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę pieniężną ponad 1,5 mln zł na towarzystwo ubezpieczeniowe HDI-Gerling Życie. Chodzi o to, że jednym z produktów oferowanych przez firmę jest ubezpieczenie na życie z funduszem Multiaspekt, które łączy funkcję ochronną ubezpieczenia i gromadzenie kapitału. Wątpliwości UOKiK wzbudziło pobieranie od ubezpieczonych opłat wyższych, niż to wynikało z umowy.
Przeprowadzone postępowanie wykazało, że ubezpieczyciel określił w umowie maksymalną wysokość opłat pobieranych przez pierwsze trzy lata obowiązywania polisy – nie wyżej niż 2,5 proc. sumy zadeklarowanych składek.
W praktyce spółka oprócz ustalonej kwoty dodatkowo obciążała konsumentów w każdym roku obowiązywania kontraktu opłatą w wysokości 4 proc. wartości należnych składek. Zdaniem UOKiK, naliczając wyższe niż ustalone w umowie opłaty, firma naruszyła zasadę dotrzymywania umów. Konsekwencją jej działania było m.in. zmniejszenie składki lokowanej w funduszach kapitałowych, co miało bezpośredni wpływ na zysk w kolejnych latach obowiązywania polisy. Praktyka ubezpieczyciela trwała od listopada 2004 r.
Decyzja prezesa UOKiK nie jest ostateczna.
Zobacz serwis:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA