fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Egzorcyzmy Anneliese Michel

tvp kultura
Polski dokument zrealizowany przez Macieja Bodasińskiego i Leszka Dokowicza jest pierwszym rekonstruującym wiernie wydarzenia z lat 70. ubiegłego wieku, których bohaterką była młoda Niemka
Filmowcy dotarli z kamerą do księdza Ernsta Alta, kapłana i egzorcysty, który próbował pomóc cierpiącej dziewczynie. Początkowo zdiagnozowano u niej epilepsję i podawano przez długi czas silne leki przeciw tej chorobie. Specyficzne dolegliwości Anneliese nie tylko jednak nie ustępowały, ale się nasilały.
W czasie ataków rozrywała koszule, raniła się o ściany i krzesła. Lekarze byli bezradni, podobnie jak bliscy. Wtedy księża zdecydowali o przeprowadzeniu tzw. egzorcyzmu próbnego. Ks. Alt twierdzi, że dziewczynę opętało sześć demonów, które stopniowo ujawniały swoją tożsamość – Judasz, Hitler, Lucyfer, upadły ks. Fleischmann, Neron i Kain. Ich wyznania zostały zarejestrowane przez księży. 51 taśm zawiera około 100 godzin nagrań z egzorcyzmów. Słychać na nich m.in.
Anneliese mówiącą sześcioma różnymi głosami męskimi. Poruszające.
23.20 | TVP Kultura | NIEDZIELA
WYBRANE Z TYGODNIA
Transakcja 0.15, HBO 2, sobota
Anna Grodzka, transseksualistka i od niedawna posłanka, opowiada o swoim skomplikowanym życiu przed i po zmianie płci. Reżyseria – Sławomir Grünberg i Katka Reszke.
Inferno. Niedokończone piekło Henriego-Georges'a Clouzota 10.10, TVP Kultura, niedziela
Film Serge'a Bromberga i Ruxandry Medrei o wielkim francuskim reżyserze, który kręcąc w 1964 roku obraz „Inferno", musiał się zmierzyć z własnym szaleństwem.
Pink Floyd. Rozmaitości 1967 – 2005 23.25, TVP 2, niedziela
Brytyjski film opowiada o zespole, począwszy od wydania pierwszego singla „Arnold Layne" w 1967 roku, a skończywszy na londyńskim koncercie zjednoczonego na nowo zespołu w 2005 roku.
Trzynastka 0.12, TVP Info, poniedzialek
Przejmujący film Ewy Borzęckiej o matce samotnie wychowującej trzynaścioro dzieci.
Miasto bez Boga
21.40, Planete, czwartek
Film Jacka Petryckiego o budowie Nowej Huty – wzorcowego socrealistycznego miasta bez kościołów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA