fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Ślady biskupa „od mediów”

Biskup Jan Chrapek (1948 – 2001). fot. Piotr Życieński
Rzeczpospolita
Dziesięć lat temu, 18 października 2001 r., w wypadku samochodowym pod Białobrzegami koło Radomia zginął bp Jan Chrapek
Był członkiem różnych kościelnych gremiów do spraw mediów w kraju i za granicą, wykładowcą dziennikarstwa, a wcześniej redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca", ale największą jego zasługą w tej dziedzinie było wyjście w latach 90. do mediów  i pokazanie dziennikarzom prawdziwej twarzy Kościoła.
Na konferencji w Radomiu zorganizowanej w związku z 10. rocznicą śmierci bp. Chrapka Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI – u której powstania był także ks. Chrapek – zauważył, iż ta postawa wynikała  z przekonania, że w każdym człowieku jest dobro i że wszyscy jesteśmy grzeszni. Nie oznaczała, że zacierał granicę dobra i zła, przeciwnie: był przede wszystkim wierny Ewangelii. W Radomiu, gdzie od 1999 r.  był ordynariuszem, zainicjował powstanie m.in. jadłodajni i apteki dla ubogich, banku żywności. Wcześniej był generałem zakonu michalitów, a od 1992 r. biskupem pomocniczym w Drohiczynie i Toruniu. Dwukrotnie, w 1997 i 1999 r., odpowiadał ze strony kościelnej za organizację pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
To również dzięki jego inicjatywie powstała fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia,  która funduje stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Dzisiaj jego imię nosi konkurs fundacji o stypendium i indeks, m.in. na dziennikarstwo, oraz kilka nagród, dla dziennikarzy Ślad i Totus. Mottem bp. Chrapka były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię". Ewa K. Czaczkowska (laureatka Nagrody im. bp. Jana Chrapka Ślad  w 2002 r.)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA