fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Hiszpańscy geje pobierają się na potęgę

AFP
„Weź ślub na wypadek, gdyby wygrała PP!" – wzywają homoseksualiści na hiszpańskich portalach społecznościowych
Przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 20 listopada, które według wszelkiego prawdopodobieństwa wygra prawicowa Partia Ludowa (PP) będąca od 2004 r. w opozycji, wzrosła liczba par osób tej samej płci pragnących zawrzeć związek małżeński. Według BBC w dużych miastach, takich jak Madryt, Barcelona czy Walencja, w ciągu miesiąca liczba chętnych wzrosła o 40 punktów procentowych.
Burmistrz miasta Jun (prowincja Grenada), socjalista José Antonio Rodriguez, proponuje homoseksualistom ekspresowe śluby. „Jeśli znacie jakąś gejowską rodzinę, która będzie chciała wziąć ślub przed 20 listopada i ma z tym problemy, ja je rozwiążę" – napisał na Twitterze. Jest gotów udzielać ślubów nawet przez adwokatów. Zapewnia, że potrzebną dokumentację można zgromadzić w pięć dni. W jego regionie liczba chętnych wzrosła w ostatnich dniach siedmiokrotnie, wielu skarżyło się, że w miastach rządzonych przez prawicę urzędnicy rzucają im kłody pod nogi. Według cytowanego przez BBC przedstawiciela organizacji broniącej praw gejów José de Lamo w środowisku panuje niepokój. Jego działająca w Walencji organizacja już na wszelki wypadek protestowała pod siedzibą PP przeciwko ewentualnemu zniesieniu prawa par osób tej samej płci do zawierania małżeństw i adopcji dzieci, wprowadzonego przez socjalistyczny rząd José Zapatero w 2005 r. Od tego czasu doszło w Hiszpanii do 24 tysięcy takich ślubów, co stanowiło 2 procent wszystkich zawartych w tym czasie związków.
Bardzo zaniepokojeni są geje i lesbijki, którzy starają się o adopcję dziecka. Obawiają się, że zaraz po 20 listopada procedury zostaną zawieszone. PP od początku sprzeciwiała się zrównaniu w prawach związków osób tej samej płci z małżeństwem mężczyzny i kobiety. Odwołała się nawet do Trybunału Konstytucyjnego, który jednak dotychczas nie wypowiedział się, czy prawo przeforsowane przez rząd Zapatero narusza hiszpańską ustawę zasadniczą. Lider PP Mariano Rajoy, prawdopodobnie przyszły premier, deklaruje, że jego zdaniem tak jest. Prawicowe Hiszpańskie Forum Rodziny już przedstawiło ludowcom listę swoich oczekiwań. Znalazł się wśród nich całkowity zakaz formalizowania związków gejowskich i lesbijskich. – Naszym celem jest położenie kresu polityce antyrodzinnej, której świadkami byliśmy w Hiszpanii przez ostatnich kilka lat – mówi BBC szef tej organizacji Benigno Blanco. Forum liczy również na to, że po wyborach rząd Partii Ludowej zniesie aborcję na życzenie, którą socjalistyczny rząd wprowadził 1 lipca  2010 roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA