fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Większe wynagrodzenie dla pielęgniarek odbywających staż podyplomowy

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Pielęgniarki dokształcające się podyplomowo zarobią o 750 zł więcej
W Ministerstwie Zdrowia  trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego pielęgniarek i położnych (DzU z 2004 r. nr 69, poz. 815 ze zm.). Projektowane przepisy zwiększą wynagrodzenie pielęgniarek odbywających staż podyplomowy w szpitalu z 1250 zł do 2 tys. zł po 1 stycznia 2012 r.
Staże podyplomowe miały obowiązek odbyć osoby kończące kilkanaście lat temu szkoły pomaturalne dla pielęgniarek. Szkoły te nie funkcjonują już od 1996 r., a osoby, które je wtedy ukończyły, ale nie poszły na staż, bo zdecydowały się wykonywać inną profesję, nie mogły później wrócić do pielęgniarstwa. Chyba że uzupełniły braki w wykształceniu, czyli po długiej przerwie poszły na staż. – Uzupełnienie wykształcenia dotyczy z reguły starszych pań z wykształceniem pielęgniarskim, które odeszły z zawodu. Staże nie cieszą się popularnością, dlatego musieliśmy podnieść wynagrodzenie dla osób zainteresowanych ich skończeniem – mówi Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia. Z danych resortu wynika też, że w skali kraju staże odbywa około dziesięciu osób.
Młode pielęgniarki i pielęgniarze nie kształcą się już teraz w szkołach pomaturalnych. Zdobywają dyplom w ramach studiów dwustopniowych. Nie mają obowiązku kończyć staży. etap legislacyjny: konsultacje wewnątrz- resortowe
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA