fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Ubezpieczenia społeczne - jeszcze więcej dokumentów bez NIP

Numeru identyfikacji podatkowej nie trzeba będzie już podawać podczas losowania do OFE
Zawiadomienie o przejściu na emeryturę albo w stan spoczynku wśród danych dotyczących ubezpieczonego zawierać będzie numer ewidencyjny PESEL. Jeżeli członkowi OFE nie nadano tego numeru, to wśród danych znajdą się seria i numer dowodu osobistego lub paszportu. Numeru Identyfikacji Podatkowej już nie trzeba będzie podawać.
Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego w sprawie zwrotu na dochody budżetu państwa środków zgromadzonych na rachunkach członków otwartych funduszy emerytalnych przygotowany przez Ministerstwo Pracy. NIP nie trzeba będzie też podawać w dokumentach wymaganych podczas losowania do OFE osoby, która sama nie wybrała dla siebie funduszu w II filarze. Wystarczy podać serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. Tak wynika z projektu zmian w rozporządzeniu  w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania przez ZUS losowania otwartych funduszy emerytalnych dla ubezpieczonych, którzy nie dopełnili obowiązku zawarcia umów z funduszami.
Zmiany w obu rozporządzeniach zostały wymuszone nowelizacją ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników składek (DzU z 2011 r. nr 171, poz. 1016), która od 1 września zlikwidowała obowiązek posługiwania się numerem NIP we wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Rozporządzenia mają wejść w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw. etap legislacyjny konsultacje społeczne Zobacz: Prawo dla Ciebie » W urzędzie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA