fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Prezydenckie konsultacje: spotkanie Komorowski-Tusk

Prezydent Bronisław Komorowski z premierem Donaldem Tuskiem
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Konsultacje z prezydentem Bronisławem Komorowskim zaczęły się od spotkania z premierem, szefem PO Donaldem Tuskiem. W Pałacu Prezydenckim omówione zostały procedury i "perspektywa czasowa" powołania nowego rządu
Rozmowa trwała niespełna godzinę. - Prezydent z premierem rozmawiali o procedurach i "perspektywie czasowej" powołania nowego rządu - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
- Tematem rozmów były także wyzwania, jakie stoją przed Polską, nowym rządem, w związku z ogólnoświatowym kryzysem - powiedziała. - Jutro zapraszam na konferencję na temat nowego rządu - powiedział Donald Tusk.
Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że obaj politycy wyrazili wspólną troskę, by wszelkie projekty polskiej prezydencji zostały dokończone "w jak najlepszy, najbardziej odpowiedzialny sposób", przy jednoczesnym zapewnieniu realizacji wszystkich procedur przewidzianych przez konstytucję związanych z powoływaniem nowego gabinetu. - Nie ma mowy o żadnej szorstkiej przyjaźni. Pan prezydent z panem premierem znają się i współpracują od wielu lat - zaznaczyła. Jak dodała, koncepcja Tuska, by do końca roku - podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE - nie zmieniać składu rządu jest znana Komorowskiemu. Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że do końca polskiej prezydencji nie chce zmieniać składu rządu. Jednak "u progu nowego roku" wspólnie z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem zaproponuje "głęboką rekonstrukcję rządu". Ludowcy zaproponowali włączenie ministerstwa środowiska do resortu gospodarki. Prezydenckie konsultacje potrwają do piątku. Jutro będzie rozmawiał z liderem Ruchu Palikota Januszem Palikotem oraz prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem. W piątek Komorowski spotka się z przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim.

Jarosław Kaczyński już u prezydenta

Drugie zaplanowane na dziś spotkanie trwało około pół godziny. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stawił się na 13.30. Trzaska-Wieczorek poinformowała że podczas spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim prezydent wyraził zainteresowanie obszarami przyszłej współpracy między opozycją i koalicją w parlamencie. Jednym z tych obszarów - jak relacjonowała - jest "pogłębianie integracji europejskiej". Kaczyński zapowiedział wczoraj, że podczas spotkania powie prezydentowi, że jego partia pozostanie w nowej kadencji w opozycji. - To jest normalna (inicjatywa) związana z konstytucyjnymi uprawnieniami prezydenta. Ponieważ ma to charakter formalny, to oczywiście przyjdę na to spotkanie - mówił prezes PiS. - Ale cóż będę mógł powiedzieć prezydentowi? Będę mógł powiedzieć, że jesteśmy w opozycji. Nic więcej - dodał.

Palikot: potrzebujemy rządu fachowców

Janusz Palikot z prezydentem spotka się dopiero jutro, ale już dziś próbuje go zarazić ideą rządu fachowców. Równocześnie krytykuje propozycję niewymieniania ministrów rządu do końca roku, choć nie wyklucza poparcia takiego rządu. Przypomniał, że jego ugrupowanie nie domaga się w zamian stanowiska wicepremiera. W ocenie Ruchu Palikota nie ma powodu, by ministrowie z PSL mieli ponownie być w rządzie i zderzyć się z kryzysem w strefie euro. Palikot nie chciał wskazać jakich ekspertów rekomenduje na eksponowane, ministerialne stanowiska. Najpierw powinna się odbyć dyskusja o programie rządu, a potem dopiero powinien być ustalony podział funkcji - przekonuje. Zaznaczył, że jego ugrupowanie dysponuje 40 mandatami, a więc ma większą siłę niż klub PSL. - Gotowi jesteśmy nie obejmować żadnych stanowisk, a wyznaczyć w naszym imieniu najlepszych ludzi, jakich Polska potrzebuje - powiedział. Do Sejmu VI kadencji weszli przedstawiciele 5 ugrupowań. Spośród 460 miejsc aż 207 zajęli posłowie PO, 157 przypadło politykom PiS, 40 dostał Ruch Palikota, 28 PSL, a 27 - SLD. Sejmową większość, choć nieznaczną, miałaby więc ewentualna koalicja PO-PSL - czyli taka jak w poprzedniej kadencji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA