fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

16-latki przesądzą o niepodległości Szkocji?

Alex Salmond. Fot. Harris Morgan
Creative Commons Uznanie Autorstwa 2.0
Szkocki premier Alex Salmond zapowiedział, że obniży wyborczy prógwiekowy z 18 do 16 lat
Rządząca centrolewicowa Szkocka Partia Narodowa (SNP) chce w ten sposób wzmocnić obóz zwolenników oderwania kraju od Wielkiej Brytanii,  ponieważ ta idea jest szczególnie popularna wśród młodych. Obecnie w sondażach zwolennicy i przeciwnicy niepodległości Szkocji mają mniej więcej równe poparcie – po około 40 procent.
Jeszcze niedawno obóz prolondyński miał zdecydowaną przewagę. Przed  rokiem za niepodległością opowiadało się tylko 30 procent Szkotów. Referendum w sprawie przyszłości Szkocji ma się odbyć w 2014 lub na początku 2015 roku. Obniżenie progu wiekowego doprowadzi do zwiększenia liczby uprawnionych do głosowania o około 125 tysięcy osób w wieku 16 – 18 lat. SNP kalkuluje, że ich głosy mogą być języczkiem u wagi przesądzającym o sukcesie zwolenników oderwania Szkocji od Wielkiej Brytanii.
Partia chce, by  stała się ona pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. SNP  jest za przyjęciem euro i liczy na to, że po oderwaniu od Wielkiej Brytanii kraj będzie mógł sprawniej integrować się z Unią. Salmond powołał już sekretarza stanu ds. niepodległości i domaga się od władz w Londynie większych uprawnień dla szkockiego rządu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA