fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Nowe:apartamenty gdzie i za ile sprzedają je deweloperzy

Rezydencja Naruszewicza powstaje na Mokotowie
Materiały Inwestora
Metr lokalu z wyższej półki kupimy w Warszawie za mniej niż 10 tys. zł. Ceny tych najbardziej ekskluzywnych przekraczają 20 tys. zł za mkw.
Według Remigiusza Rogowskiego, prezesa spółki Rogowski Development, popyt na mieszkania wysokiej klasy w dobrych lokalizacjach utrzymuje się na stałym poziomie.
– Dlatego też tego typu projekty będą się pojawiały w sprzedaży regularnie. Na stołecznym rynku pewna grupa nabywców jest zainteresowana zakupem większych mieszkań w inwestycjach o wyższym standardzie – zauważa Remigiusz Rogowski.– Nasi klienci  najchętniej decydują się na najbardziej komfortowe apartamenty z dodatkowymi ulepszeniami. Michał Witkowski z Atlas Estates ocenia, że koniunktura na rynku nieruchomości luksusowych nie ulega wahaniom w zależności od tempa rozwoju gospodarki czy dostępności kredytów hipotecznych. – Grupa zamożnych osób w Polsce powoli, acz systematycznie rośnie i niezmiennie poszukuje najwyższej klasy domów czy penthouse'ów. Choć więc podaż apartamentów jest dziś stosunkowo niewielka, to w najbliższych latach będzie ich przybywać – podkreśla Michał Witkowski.
Agnieszka Szefer z Budimex Nieruchomości dodaje, że rynek apartamentów to wąski segment o stosunkowo niewielkiej podaży, dlatego nie zachodzą na nim istotne zmiany. – Bez względu na sytuację ekonomiczną zawsze będą osoby, które za luksusową nieruchomość w prestiżowej lokalizacji będą w stanie zapłacić więcej. Dla nich cena odgrywa drugoplanową rolę – mówi.

Z ażurowymi okiennicami

Rogowski Development prowadzi inwestycję Apartamenty Wilanowska II na Mokotowie przy al. Wilanowskiej. Docelowo ma tu stanąć 14 budynków z 470 mieszkaniami. Inwestycja ma być oddana w II kwartale 2013 r. Na klientów czekają mieszkania od 40 do 324 mkw., wysokie na 3 – 3,4 m. Lokale będą klimatyzowane, z podłączeniami kominkowymi. Ceny: 7,8 – 12,7 tys. zł za mkw. mieszkania w standardzie deweloperskim. Spółka przygotowuje ofertę wykończenia pod klucz. Jak podkreśla deweloper, projekt wyróżnia się m.in. ażurowymi drewnianymi okiennicami i tarasami dachowymi. Na osiedlu będą też suche rzeki ze specjalnych kamieni. Rogowski Development jeszcze w tym roku planuje kolejną luksusową inwestycję. Jak mówi prezes spółki, na 3-hektarowej działce przy ul. Potoki na Mokotowie mają stanąć miejskie wille, których wartość rynkowa przekroczy 150 mln zł. Apartamenty i mieszkania o podwyższonym standardzie buduje także Marvipol. – Trzy z czterech planowanych tego typu inwestycji już ruszyły – mówi Michał Okoń z Marvipolu. Bielany Residence z 370 mieszkaniami i apartamentami od 30 do 127 mkw. stanie przy ul. Sokratesa. Ceny mkw.: 6,99 – 7,99 tys. zl. W inwestycji Mokotów Park przy ul. Bernardyńskiej znajdą się z kolei 134 lokale o powierzchni od 45 do 185 mkw. w cenie 7,99 tys. zł za mkw. W sierpniu zaś Marvipol ruszył z projektem Hill Park Apartments na Młocinach. Firma przygotowuje kolejną inwestycję. Budowa ArtEco przy ul. Powązkowskiej na Żoliborzu, w miejscu dawnej siedziby Ciechu, ma się rozpocząć pod koniec br.

W wysokiej wieży

Atlas Estates w oddanych pod koniec 2009 r. wieżach Platinum Towers przy ul. Grzybowskiej i ul. Wroniej ma do sprzedania jeszcze 15 lokali, w tym 11 penthouse'ów o powierzchni 150 – 220 mkw. w średniej cenie 22 tys. zł za mkw. (25 tys. zł za mkw. wykończony). Metr kwadratowy apartamentu w standardzie deweloperskim kosztuje tu średnio 14 tys. zł, a wykończonego ok. 17 tys. zł. Mieszkańcy Platinum Towers mają do dyspozycji m.in. trzykondygnacyjny parking podziemny i galerię usługowo-handlową. Jak informuje Michał Witkowski, firma obok Platinum Towers planuje kolejny budynek. Deweloper rozważa różne warianty podzielenia w nim powierzchni. – Najprawdopodobniej znajdą się w nim oprócz biur i powierzchni hotelowej  także luksusowe apartamenty. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca roku, kiedy planujemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę – mówi Michał Witkowski. Apartamenty Murano przy ul. Pokornej 2 w Śródmieściu to inwestycja spółki Budimex Nieruchomości. W trzecim etapie inwestycji, która ma być oddana w czwartym kwartale przyszłego roku, deweloper zaplanował 249 mieszkań i apartamentów. Będą one klimatyzowane. – Najwyższa część projektu to 17-piętrowa wieża. Dzięki temu zrealizowany zostanie zamysł architekta Marka Dunikowskiego o stworzeniu na Muranowie miejskiego kwartału z placami, uliczkami i pasażem handlowym – podkreśla Agnieszka Szefer. Deweloper zaplanował też hektarowy ogród na dziedzińcu. Do kupienia są lokale od 33,6 do 152,7 mkw. Ceny mkw. mieszkań zaczynają się tu od 9,1 tys. zł, a stawki za mkw. apartamentów w ekskluzywnej wieży u zbiegu ul. Stawki i Pokornej wahają się od 18,1 tys. zł (na 15. piętrze) do 20,2 tys. zł (na 17.). Atuty inwestycji, jak podkreśla deweloper, to m.in. dobra komunikacja z centrum stolicy, bliskość stacji czy Starego Miasta.

Od projektanta mody

Apartamenty w Rezydencji Naruszewicza przy ul. Naruszewicza na Mokotowie oferuje spółka Platinum Properties Group. Ośmiopiętrowy budynek z 76 mieszkaniami od 44 do 123 mkw. i dwoma lokalami usługowymi ma być gotowy w czwartym kwartale 2012 r. W rezydencji zaplanowano lobby. Będzie też konsjerż. Ceny mkw. apartamentów w standardzie deweloperskim wahają się od 11,7 do 17 tys. zł. Deweloper ma też ofertę wykańczania mieszkań pod klucz. W zależności od wybranego pakietu do mkw. trzeba dopłacić 2,5, 3 lub 4 tys. zł. – Wnętrza rezydencji zaprojektowano według koncepcji Macieja Zienia. Wystrój nawiązuje do stylu rezydencji francuskich z przełomu XVIII i XIX wieku – opisuje Marta Piastucha ze spółki Platinum Properties Group. Ściany części wspólnych zdobią sztukaterie, na podłogach przewidziano kamień. – Popyt na luksusowe apartamenty rzeczywiście jest stały, nie podlega wahaniom koniunktury – przyznaje Marta Piastucha. – Apartamenty w naszej inwestycji klienci kupują dla siebie, a nie w celach inwestycyjnych. Zazwyczaj są to mieszkańcy Mokotowa, którzy szukają większego, bardziej komfortowego apartamentu – zauważa. Także Ewa Sobczak z firmy Laor Development ocenia, że zainteresowanie apartamentami jest stałe, a klienci kupują takie mieszkania raczej dla siebie. Laor Development oferuje lokale w Rezydencji Eliza przy ul. Elizy Orzeszkowej na Ochocie. W budynku, który ma być oddany w pierwszym kwartale 2012 r., znajdzie się 67 mieszkań o powierzchni od 25,1 do 122,7 mkw. Ceny mkw. w standardzie deweloperskim: 9,87 –13,8 tys. zł.

Za ile metr apartamentu od dewelopera

? Platinum Towers, Atlas Estates, 14 – 22 tys. zł ? Rezydencja Naruszewicza, Platinum Properties Group, od 11,7 tys. zł ? Apartamenty Murano, Budimex Nieruchomości, 9,1 – 20,2 tys. zł ? Apartamenty Wilanowska II, Rogowski Development, 7,8 –12,7 tys. zł ? Mokotów Park, Marvipol, 7,99 tys. zł ? Rezydencja Eliza, Leor Development, 9,87 – 13,8 tys. zł Źródło: Tabelaofert.pl, deweloperzy *cena w standardzie deweloperskim

Paweł Moszczyński, analityk, serwis RynekPierwotny.com

- Większość sprzedawanych lokali deweloperzy od lat nazywają apartamentami, choć nijak się to ma do rzeczywistości. Na ocenę prestiżu inwestycji składa się m.in.: lokalizacja w ścisłym centrum, niepowtarzalny projekt autorstwa wybitnych architektów, użycie najwyższej klasy materiałów budowlanych oraz zaaranżowane przy udziale projektanta wnętrze. Bez względu na charakter samego mieszkania, bo ten nadaje mu nabywca, apartament ma stanowić synonim luksusu. W Warszwawie mamy zaledwie kilkanaście projektów z klasy premium. Najbardziej rozpoznawalne to apartamentowiec Złota 44, Menolly Nowe Powiśle, Rezydencja Naruszewicza oraz Puławska 111. Większość powstających inwestycji to projekty o podwyższonym standardzie, a nie typowe apartamenty. Dzisiejszy przeciętny „apartamentowiec" wyróżnia się z oferty popularnej głównie lokalizacją oraz nieco wyższym standardem wykonania i zastosowanych materiałów. Cena nie jest już jednak kilkukrotnie wyższa, jak jeszcze trzy-cztery lata lata temu, kiedy za mkw. inwestycji z najwyższej półki trzeba było zapłacić nawet 40 tys. zł. Dziś najdroższe apartamenty można kupić już za 28 tys. zł za mkw. Myślę, że taka tendencja się utrzyma. Deweloperzy będą dążyć do kompromisu pomiędzy ceną a prestiżem, a naprawdę luksusowych nowych inwestycji będzie niewiele.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA