fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Postęp w leczeniu urazów

Nowoczesna ortopedia leczy m.in. skomplikowane urazy sportowe
Fotorzepa, Darek Golik
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu to dziedziny medycyny rozwijające się dynamicznie, zapotrzebowanie na nie stale rośnie.
Dziś ludzie coraz częściej uprawiają ekstremalne sporty, płacąc za to różnymi uszkodzeniami narządu ruchu. Dotyczy to często młodych, aktywnych i niecierpliwych sportowców. Pomoc takim osobom niesie nowoczesna medycyna sportowa. Wykorzystanie technik artroskopowych pozwala w krótkim czasie zrekonstruować uszkodzone tkanki bez potrzeby długiego pobytu w szpitalu. Dzięki temu możliwy jest szybki powrót do aktywności sportowej.
Ważną rolę w rekonstrukcji uszkodzonych tkanek odgrywają niedawno odkryte produkty inżynierii tkankowej w postaci białek morfogenetycznych i osocza bogatopłytowego, które mają zastosowanie zarówno w rekonstrukcji ścięgien, jak i tkanki kostnej. Dużym osiągnięciem inżynierii tkankowej jest też możliwość naprawy urazowych uszkodzeń tkanki chrzęstnej. W ostatnich latach dokonał się olbrzymi potęp w leczeniu urazów kości. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i w podeszłym wieku. Metody te zapewniają doskonałą stabilizację złamania, nie wymagają dodatkowych unieruchomień i pozwalają na szybki zrost w miejscu urazu. Dla coraz większej liczby osób w podeszłym wieku, u których rozwinęła się choroba zwyrodnieniowa, skutecznym leczeniem zniszczonych stawów jest endoprotezoplastyka, szybko i skutecznie przywracająca sprawność bez bólu.
Jednym z wielu osiągnięć współczesnej ortopedii jest chirurgiczne leczenie złamań osteoporotycznych kręgosłupa z wykorzystaniem tzw. wertebroplastyki umożliwiającej odtworzenie zniszczonego kręgu i eliminację przewlekłego, charakterystycznego dla osteoporozy bólu. Prof. dr hab. med. Paweł Małdyk, p. o. konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA