fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2011

Ostatnie dni kampanii

Donald Tusk na konwencji w Katowicach ma mobilizować wyborców do głosowania na PO. Na zdjęciu podczas wizyty w tym mieście 3 października
Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Kaczyński w "pociągu wolności", Tusk na konwencji i zlocie "tuskobusów". PiS i PO kończą kampanię
Platforma i PiS spektakularnymi wydarzeniami chcą zakończyć kampanię wyborczą. Donald Tusk będzie mobilizował elektorat, a Jarosław Kaczyński odwoła się do wolnej i solidarnej Polski.

Mobilizacja na Śląsku

Choć PO zakładała, że w kampanii nie będzie organizować partyjnych konwencji, na finiszu zmienia plany. W czwartek w Katowicach ma się odbyć wielka konwencja wyborcza zamykająca jej kampanię w terenie. – Spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w teatrze w Chorzowie, to ma być ostatni akcent i ostatni silny przekaz do wyborców – mówi "Rz" Tomasz Tomczykiewicz. Dlaczego w Katowicach? Premier był tam kilka dni temu, ale zdążył tylko zjeść śniadanie, bo wizytę przerwał z powodu wypadku w Zielonej Górze, w którym zginął kibic potrącony przez policyjne auto.
Przygotowania do wizyty są dopinane. Z wyjazdu na londyńską premierę "1920. Bitwy Warszawskiej" zrezygnował w ostatniej chwili szef MSZ Radosław Sikorski, który jednocześnie koordynuje kampanię PO. Na konwencji w Katowicach poza liderami partii ma też być pochodzący ze Śląska szef PE Jerzy Buzek. – Mimo tych niepokojących sondaży jestem pewien, że wygramy, bo PO gwarantuje bezpieczne rządy na kolejne cztery lata – mówi Tomczykiewicz. W środę premier ma wziąć udział w telewizyjnej debacie. Prawdopodobnie zaraz potem wyruszy "tuskobusem" na południe Polski. Dokąd dokładnie – sztab zdecyduje w ostatniej chwili. Po katowickiej konwencji piątek spędzi w Warszawie, skąd kandyduje. Będzie podróżował po stolicy "tuskobusem". Także w piątek sztab planuje zorganizować zlot 18 "tuskobusów", które od trzech tygodni jeżdżą po kraju. – Na razie zastanawiamy się gdzie, musimy znaleźć dobre miejsce – mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznika sztabu PO.

Żona premiera

W kampanii nadal będzie się pojawiać Małgorzata Tusk. W środę małżonka premiera weźmie udział w otwarciu konferencji "Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i w Europie". Do ostatnich chwil przed ciszą wyborczą politycy PO będą rozdawać w całym kraju ulotki w ramach akcji "Błękitne poranki". Weekend niektórzy sobie już zaplanowali. – W sobotę jadę w polskie Tatry – mówi Andrzej Biernat, lider łódzkiej PO.

Z Warszawy  do Gdańska

To ma być mocne zamknięcie jesiennej kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości do parlamentu i zarazem – jak mówią organizatorzy akcji – symboliczne podsumowanie politycznego przesłania tej partii. Jak ustaliła "Rz", w czwartek nad ranem prezes PiS Jarosław Kaczyński, członkowie sztabu wyborczego i związani z nim eksperci oraz najbardziej znani kandydaci tej partii wyruszą do Gdańska. PiS zamierza zarezerwować wagon w jednym z pociągów. Podróż potrwa blisko siedem godzin. – To będzie "pociąg wolności" ze stolicy Polski Warszawy do Gdańska, stolicy polskiej wolności i zarazem kolebki "Solidarności" – potwierdza nasze informacje Adam Hofman, rzecznik PiS. W trakcie jazdy "pociągiem wolności" sztabowcy partii planują zorganizować minispotkania Kaczyńskiego z podróżnymi nie tylko jadącymi tym pociągiem, ale też podczas postojów na większości ze stacji. Według informacji "Rz" sztab PiS zastanawiał się nad zarezerwowaniem na akcję specjalnego pociągu. Taki w czerwcu zarezerwowała Platforma, dowożąc do Gdańska kandydatów na konwencję. Ostatecznie politycy PiS zadecydowali, że prezes wraz z otoczeniem pojedzie pociągiem rejsowym. Prawdopodobnie będzie to ekspres. – Ustalamy ostatnie szczegóły, ale założenie akcji jest takie, by umożliwić pasażerom spotkanie, rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim, wymianę poglądów – mówi "Rz" gdański poseł PiS Andrzej Jaworski. – Nie w jakichś szczególnych warunkach, ale w takich, jakie na co dzień muszą znosić na tej trasie. A inny ze sztabowców PiS się zastanawia: – Zazwyczaj pociąg relacji Warszawa – Gdańsk ma duże opóźnienie. Może w czwartek kolej będzie chciała udowodnić, że jednak bywa sprawna i punktualna.

Dwa apele prezesa

Jak dowiedziała się "Rz", w trakcie czwartkowej eskapady Jarosław Kaczyński ma wygłosić dwa oficjalne oświadczenia. – To będą przesłania ideowe podsumowujące kampanię wyborczą, ale mówiące też, dlaczego Polacy powinni poprzeć PiS – opowiada "Rz" Hofman. Zastrzega jednak: – Nie ujawniamy na razie treści. Ale według naszych ustaleń oświadczenie podsumowujące kampanię PiS Kaczyński wygłosi podczas otwartego spotkania w Gdańsku. Wcześniej ma złożyć kwiaty na grobie Anny Walentynowicz, legendy "Solidarności". Informatorzy "Rz" zbliżeni do sztabu PiS mówią, że najprawdopodobniej będzie w nich nawiązanie do idei Polski solidarnej i apel o budowę dumnej Polski, zajmującej godne miejsce w UE.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA